TEL AVIV. Situácia obyvateľov v pásme Gazy je najhoršia od roku 1967, keď oblasť začal okupovať Izrael. Tvrdí to osem britských mimovládnych ľudskoprávnych a charitatívnych organizácií.
Prudký pokles kvality života pritom nastal v poslednom roku, keď Izrael začal s prísnou blokádou Gazy. Bola reakciou na jej ovládnutie teroristickou skupinou Hamas a raketové útoky na Izrael.
Vymaniť sa z postupujúcej biedy a úpadku na každom kroku môže Gaza podľa autorov správy len vtedy, keď sa Izrael bude správať ako zodpovedný okupant a začnú sa vyjednávania s hnutím Hamas, ktoré má v pásme hlavné slovo.
Nedostatočné zásobovanie
Židovský štát vyhlásil, že nie je správnym adresátom kritiky. Tá by údajne mala smerovať k Hamasu, pretože Izrael sa z Gazy stiahol už takmer pred tromi rokmi. Kritici však hovoria, že takýto postoj je pokrytecký, pretože Izraelčania stále kontrolujú hranice Gazy, jej vzdušný aj námorný priestor.
Britská správa uvádza množstvo znepokojivých čísel. Tvrdí, že až 80 percent rodín z Gazy závisí od humanitárnej pomoci (v roku 2006 to bolo 63 percent), nezamestnanosť je 40-percentná, pre nedostatok surovín funguje už len 5 percent priemyselných podnikov v pásme.
Až 70 percent ľudí zarába menej ako 1,2 dolára denne. Zlé je aj zásobovanie: základnými potravinami, ale aj pitnou vodou, elektrinou a pohonnými látkami.
Kým v minulosti denne do Gazy prišlo okolo 250 nákladných áut s tovarom, dnes je to len 45 vozidiel. Židovský štát namieta, že ich je okolo 70 a v deň, keď vyšla správa, dostala Gaza dodávku umelého mlieka pre dojčatá, liekov a potravín.
Kolektívny trest
Časté sú výpadky elektriny, nefungujúca kanalizácia spôsobuje, že do mora denne odtečie 40 až 50 miliónov litrov splaškov. Problémy má aj zdravotníctvo pre administratívne prieťahy, ktoré spomaľujú liečbu vážne chorých obyvateľov Gazy v Izraeli. Správa tvrdí, že niekoľko ľudí, medzi nimi aj detí, už pre ne zomrelo.
Riaditeľka Amnesty International (AI) vo Veľkej Británii Kate Alenová povedala, že Izrael má právo chrániť svojich občanov, ale musí tiež zabezpečiť prístup k základným veciam pre obyvateľov Gazy. Alenová súhlasí s autormi správy, že Palestínčania sú obeťou kolektívneho trestu, čo je ilegálne.
Izrael takéto obvinenia odmieta. Izraelská organizácia NGO Monitor, ktorá skúma aktivity mimovládnych organizácií, si myslí, že AI zneužíva pojem kolektívny trest, aby sústavne napádala Izrael.
Trestanie všetkých obyvateľov Gazy tým, že sú im odňaté základné ľudské práva, je neobhájiteľné.
Kate Alenová, riaditeľka Amnesty International
Autor: Jana Shemesh © SME