Slovenskí politici majú v zemepise diery. Naposledy sa predviedol premiér v Grécku.
BRATISLAVA. Medzinárodné faux pas, ktoré vyplýva zo slabej orientácie slovenských politikov v zahraničnej politike nie je nič výnimočné.
Len za posledné dva týždne najprv podpredsedníčka Národnej rady Anna Belousovová vydala tlačovú správu, z ktorej vyplynulo, že nevie o tom, že Bulharsko a Rumunsko už sú členskými štátmi NATO.
V pondelok zasa na oficiálnej návšteve Grécka premiér Robert Fico hovoril o téme, ktorá bola zrejme pre hostiteľov v súvislostiach, ktoré spomenul, nepríjemná.
„Nepoznáme vo svete príklad, keď jedno etnikum má dva štáty, dokonca susedné,“ povedal Fico na spoločnej tlačovej besede premiérov Grécka a Slovenska, keď hovoril o nezávislosti Kosova. Práve Gréci sú však príkladom toho, že dva štáty môže mať aj jedna národnosť. Okrem Grécka je to aj ostrovný Cyprus, členský štát Európskej únie.
Vedúci katedry medzinárodných vzťahov Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici Peter Terem považuje takéto slová za nešťastné: „Je mi ľúto, keď počúvam takéto vyjadrenia od špičkových politikov a predstaviteľov štátu. Je to pravdepodobne prejav určitých rezerv ľudí, ktorí pripravujú podklady pre premiéra.“ Grécke veľvyslanectvo na Slovensku situáciu nechcelo komentovať.
„Nemáme čo k tomu dodať,“ odkázala ambasáda.
Ani Juraj Marušiak, politológ zo Slovenskej akadémie vied, nemá o zahraničnom prehľade politikov vysokú mienku: „Zahraničná politika nie je doménou súčasných slovenských politikov a skôr sa orientujú na vnútropolitické témy. Odborné zázemie politických strán je v tomto dosť slabé. Stávajú sa všelijaké prešľapy.“
Nedostatky v politickom zemepise priamo pred svojím partnerom odhalil aj prezident Ivan Gašparovič. Počas návštevy Chorvátska v roku 2005 slovenský prezident hovoril o turistike na „srbskom pobreží“, hoci Srbsko prístup k moru nemá.