BRUSEL. Česko kývne na americkú protiraketovú základňu v Brdoch aj v tom prípade, keby zišlo z protiraketovej základne v Poľsku, ktorá je považovaná za druhú časť amerického protiraketového systému.
Účasť Poliakov na projekte nie je pre jeho funkčnosť ani pre posilnenie bezpečnosti Česka nutná. Povedal to včera v Bruseli hlavný vyjednávač pre radar Tomáš Pojar v reakcii na váhanie novej poľskej vlády.
„Existujú aj iné technické riešenia, ako chrániť územie Európy proti raketám dlhého doletu, než s použitím striel v Poľsku,“ povedal Pojar. Jednýn z týchto variantov je rozmiestnenie striel na protilietadlových lodiach spojeneckých krajín v Stredozemnom mori. Samotný radar podľa Pojara umožňuje prepojenie s ďalšími systémami aliancie, čo zvyšuje efektivitu zamýšľanej obrany.
Americký protiraketový systém bol okrajovou témou včerajšej schôdzky ministrov zahraničia štátov NATO v Bruseli.
Poľský šéf diplomacie Radek Sikorski na nej potvrdil ochladnutie záujmu Varšavy o projekt, ale do podrobností nešiel.
České ponáhľanie sa s radarom Tomáš Pojar obhajoval. Podľa neho budú hrozby pre Európu reálne. „Nie je dôvod s posilnením bezpečnosti otáľať.“
Potvrdil tiež, že tlak vlády na radar a prísľub skorého zrušenia víz do Ameriky pre Čechov spolu súvisia. „Naša viditeľnosť v Kongrese pre radar nepochybne pomohla aj vízam. Nepriama súvislosť tu teda je,“ povedal Pojar. Protiraketový systém a jeho využitie pre alianciu budú jednou z tém summitu NATO za mesiac v Bukurešti.