PREŠOV. Starostovia obcí a primátori miest z Prešovského kraja, ktorí v komunálnych voľbách 2006 kandidovali za Smer alebo koalíciu s inými stranami, majú medzi občanmi propagovať prvý dôchodkový pilier. Na víkendovom stretnutí v Prešove ich na to vyzvalo vedenie strany.
Rokovalo sa za zatvorenými dverami. „Ja si myslím, že je úplne normálne, že sa chceme porozprávať bez toho, aby ste nás počúvali. Máme svoje vnútrostranícke veci, na ktoré treba reagovať. Ja som mal štandardný prejav, kde som hovoril o vnútrostraníckych otázkach. A vy ste naozaj poslední, ktorí by ste mali niečo vedieť o našich vnútrostraníckych otázkach,“ povedal premiér Fico po prešovskom stretnutí.
Po tom, čo opustil zasadnutie, sme však dostali možnosť sledovať rokovanie priamo.
Generálny sekretár Smeru Ján Richter starostom a primátorom povedal, že pri propagácii prvého piliera treba využiť všetky dostupné formy komunikácie vrátane obecných a mestských rozhlasov a verejných zhromaždení. Na zhromaždeniach by sa mali zúčastňovať aj kompetentní zástupcovia rezortu práce. „Nechceme, aby ste robili kampaň, ale aby ľudia dostali informácie,“ povedal Richter.
Podľa starostu Šarišského Trsteného Jaroslava Fogaša ľudia majú záujem o informácie týkajúce sa dôchodkového zabezpečenia: „Pýtajú sa ma na to. Rozmýšľam, že urobíme verejné zhromaždenie, na ktorom by dostali aj tieto informácie.“ Podľa neho ľuďom treba poskytnúť čo najviac informácií, každý starosta sa však musí sám rozhodnúť, či je to v jeho obci potrebné a akú formu informovanosti si zvolí.
Na starostov a primátorov Prešovského kraja apeloval aj europoslanec Smeru Vladimír Maňka. Povedal, že v Európskom parlamente prednedávnom vystúpili predstavitelia Čile a podľa ich slov sa „sociálny systém v ich krajine rúca“. Maňka tvrdil, že rovnaký systém prebrala bývalá vláda, aby sa „na tom nabalilo pár ľudí“. Druhý pilier je pre ľudí absolútne nevýhodný, vyhlásil europoslanec Smeru.
V komunálnych voľbách 2006 získali kandidáti Smeru a koalície s HZDS a SNS celkovo 738 starostovských a primátorských kresiel. Predstavuje to viac ako 25 percent z celkového počtu 2920 obcí a miest na Slovensku. K nim treba prirátať aj nezávislých s podporou Smeru.