Ukrajina a Rusko sa dohodli

Ešte na začiatku včerajšieho dňa boli oprávnené obavyz toho, že Ukrajina priškrtí plyn Európe. Pozorovatelia vidia v rusko­ukrajinskom spore hlbšie politické motívy.

Zľava ukrajinská premiérka Julia Tymošenková, ruský veľvyslanec na Ukrajine Viktor Černomyrdin a ruský prezident Vladimir Putin sa budú dodávkami plynu pre Európu a jeho tranzitom zaoberať aj na marcovej konferencii v Berlíne.Zľava ukrajinská premiérka Julia Tymošenková, ruský veľvyslanec na Ukrajine Viktor Černomyrdin a ruský prezident Vladimir Putin sa budú dodávkami plynu pre Európu a jeho tranzitom zaoberať aj na marcovej konferencii v Berlíne. (Zdroj: SITA/AP)

BRATISLAVA, MOSKVA, KYJEV. Ruský plynárenský podnik Gazprom a ukrajinský Naftogaz sa včera po dvojdňovom obmedzovaní prísunu plynu na Ukrajinu dohodli na plnom obnovení dodávok. Potvrdili to obe spoločnosti.

Ukrajina mala už včera odčerpávať zemný plyn určený na tranzit do Európy, lebo jej Rusko znížilo dodávky o 50 percent. Informoval o tom Gazprom, ktorého na to upozornila samotná Ukrajina. Neskôr náš východný sused poprel, že chcel odoberať plyn, ktorý mu nepatrí.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dôvodom zníženia dodávok podľa ruskej strany bolo to, že Ukrajina neuhradila odber za minulý rok a nemá uzavretú zmluvu na tento rok.

SkryťVypnúť reklamu

Ukrajina Gazpromu údajne dlhovala 1,5 miliardy dolárov. Teraz Gaz­prom hovorí asi o dlhu 600 milió­nov dolárov. Ukrajina existenciu týchto dlhov popiera.

Nie je to len finančný spor

Podľa ukrajinského redaktora Rádia Slobodná Európa Vasila Zilhalova sa celý problém navonok javí ako finančný. „Čím detailnejšie sa tomu však venujeme, tak vidíme mnoho iných príčin,“ povedal.

Napríklad Tymošenková je odporcom sprostredkovateľov ako Ukrgazenergo, ktorý od 1. marca nemôže distribuovať dovezený plyn. „V Ukrgazenergo má 51 percent akcií Gazprom a 49 percent ukrajinskí občania a ruskí mafiáni,“ povedal Zilhalov. Plyn má podľa Tymošenkovej distribuovať výlučne Naftogaz. Gazprom chce zas dosiahnuť 50-percentný podiel na ukrajinskom tranzite.

SkryťVypnúť reklamu

Politickou príčinou podľa Zilhalova je aj obava Putina z toho, že Ukrajina chce do NATO. Na 12. marca je naplánovaná konferencia v Berlíne, kde bude Rusko, Ukrajina a EÚ diskutovať o tomto probléme.

Plyn počas krízy prúdil na Slovensko bez problémov. Potvrdila to dcérska spoločnosť Slovenského plynárenského priemyslu, spoločnosť eustream s tým, že žiadne výpadky plynu neboli zaznamenané. V prípade núdze má zemný plyn uskladnený v podzemných zásobníkoch.

Informácie sa rôznili

Rozporuplné informácie prichádzali počas celého dňa. Hovorca ruského Gazpromu Sergej Kuprijanov povedal, že Ukrajina plánuje z tranzitných plynovodov odčerpávať až 60 miliónov kubických metrov plynu denne. To je takmer 17 percent z celkového objemu smerujúceho do Európy.

SkryťVypnúť reklamu

Ukrajinská premiérka Julia Tymošenková povedala, že Ukrajina so žiadnym znížením tranzitných dodávok plynu nepočíta. Ukrajinský plynárenský podnik Naftogaz najprv odmietol správu Gazpromu komentovať. Potom prišiel s verziou, že Ukrajina najprv do Európy predávala viac plynu, ako mala, takže teraz má objem tranzitu len dorovnať na bežnú úroveň.

Prezident Ukrajiny Viktor Juščenko tiež poprel zámer znížiť tranzit do Európy. Povedal, že jeho krajina európsky trh úplne obsluhuje a vypomáha si plynom z vlastných podzem­ných zásobníkov.

Rusko-ukrajinský spor vyvrcholil v pondelok, keď Gazprom začal Ukrajine znižovať dodávku plynu. V utorok opäť priškrtil kohútik a Ukrajina tak prišla o 50 percent ruského plynu. Kyjev vtedy pohrozil, že ak Moskva bude pokračovať v znižovaní dodávok, Ukrajina môže obmedziť dodávky zemného plynu do Európy.

SkryťVypnúť reklamu

Juščenko vyzval svoju rivalku Tymošenkovú, aby začala s Gazpromom opäť rokovať. Jej vládu podrobil ostrej kritike za to, že situáciu nezvláda.

Čím viac sa sporu okolo plynu venujeme, tým viac vidíme, že roblém nie je len finančný.

Vasil Zilhalov, ukrajinský redaktor Rádia Slobodná Európa

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  5. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  6. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  7. Probiotiká nie sú len na trávenie
  8. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 393
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 990
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 691
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 215
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 103
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 1 784
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 652
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 646
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu