Hillary Clintonová vyhrala
Hillary Clintonová vyhrala
v troch zo štyroch štátov. Posledné slovo budú mať superdelegáti.
WASHINGTON, BRATISLAVA.V lepší comeback počas druhého superutorka Hillary Clintonová ani nedúfala. Napriek tomu, že Barack Obama sa ocitol v prieskumoch na chvíľu na čele, podarilo sa jej negatívny trend zvrátiť. Zvíťazila v primárkach v Ohiu, Texase a Rhode Islande. Obama si mohol pripísať iba víťazstvo v malom Vermonte. Clintonová tak predviedla svoju silu vo veľkých štátoch.
Kríza pominula
Niekoľko hodín pred oznámením výsledkov sa Clintonovej tím zmietal vo vnútornej kríze, napísal denník Washington Post. Stratégovia sa obviňovali zo série neúspechov. Exprezident Bill Clinton dokonca verejne vyhlásil, že ak jeho manželka neuspeje v Ohiu a Texase, jej kampaň to položí. Nestalo sa, newyorská senátorka je naspäť v hre. Problémy u Clintonovcov však nepominuli, takmer všetko napumpovali do Ohia a Texasu a sami sa zadlžili.
Barack Obama si chce vyliečiť utŕžené rany v ďalších hlasovaniach vo Wyomingu a v Mississippi, kde vedie. Zdá sa, že médiá si ho už všímajú kritickejšie, čo môže nahrávať senátorke. Tá sa spolieha na víťazstvo v ľudnatej Pennsylvánii, ktorá bude voliť 22. apríla.
Rozhodnú superdelegáti
Po druhom superutorku, ako posledné kolo primáriek nazvala stanica Fox News, je stále viac pravdepodobné, že boj sa bude ťahať až do augustového konventu v Denveri. Ani jeden z kandidátov totiž nezíska potrebný počet volených delegátov. Otázne je, čo sa stane s delegátmi Michiganu a Floridy, ktorých strana diskvalifikovala. V ich nezáväzných primárkach pritom zvíťazila Clintonová. Na konvente bude aj približne 800 nevolených superdelegátov (guvernérov, zákonodarcov a straníckych funkcionárov). Nakoniec to budú oni, ktorí rozhodnú.
Dohody na konvente
Podobnú situáciu Amerika už dlho nezažila. Posledné volebné cykly boli rozhodnuté v dostatočnom predstihu. Naposledy sa na konvente dohadovali republikáni v roku 1976. Prezident Gerald Ford tam prišiel iba s tesnou väčšinou hlasov a druhý Ronald Reagan stál na čele vnútrostraníckej revolty. Nakoniec Ford nomináciu dostal, ale vo voľbách proti Jimmymu Carterovi prehral.
Demokrati zažili chaos na konvente v roku 1968, ktorý bol poznačený vojnou vo Vietname. Demokrat Hubert Humphrey v súboji s republikánom Richardom Nixonom tiež prehral.
Nič sa však nevyrovná ťahaniciam, ktoré zažili demokrati v roku 1924. Vtedy delegáti nominanta zvolili po 103 hlasovaniach, ktoré trvali 16 dní. Takmer neznámy právnik John Davis voľby, samozrejme, prehral. Demokratickí lídri sa teraz modlia, aby niečo podobné nezažili aj tento rok.
Spolu do volieb? Možno
Hillary Clintonová prvýkrát pripustila, že jej duel s Barackom Obamom by sa mohol skončiť remízou. Do volieb by kandidovali spolu.
Kiežby mohli byť prezidentom obaja, vzdychajú mnohí demokratickí voliči pri sledovaní súbojov Baracka Obamu a Hillary Clintonovej. Deväťdesiatpäť percent názorov majú zhodných a
v dvojici by sa ideálne dopĺňali. Obama by do Bieleho domu priniesol zmenu a mladícky elán a Hillary Clintonová skúsenosti.
Senátorka z New Yorku včera prvýkrát naznačila, že ich túžby by mohli byť vypočuté.
Vo včerajšej rannej šou televízie CBS pripustila, že „spoločná kandidatúra je možno to, k čomu celá kampaň smeruje“. Hneď však dodala, že číslom jeden by v tom prípade bola ona.
Možnosť, že by sa napokon dohodli a kandidovali spolu ako prezident a viceprezident, je snom aj mnohých členov demokratickej strany. Dokázali by tak v boji s republikánom McCainom pritiahnuť Obamových Afroameričanov a mladých, ale aj Clintonovej Hispáncov a seniorov.
Najväčší problém je, že jeden z nich by musel ustúpiť a kandidovať ako viceprezident. Obaja sú zatiaľ na tento krok príliš sebavedomí.
Zdĺhavá kampaň by navyše mohla byť výhodou pre republikánov.
Demokrati by minuli v bojoch medzi sebou príliš veľa miliónov a energie.
Tomáš Vasilko
McCain sa musí zbaviť Bushovho tieňa
Okrem demokratov bude senátor z Arizony bojovaťaj s nepopularitou Bushovej republikánskej vlády.
Kým demokrati sa môžu ťahať o nomináciu ešte dlhé mesiace, republikánsky kandidát John McCain je už vo finále. Má osem mesiacov na to, aby sa pripravil na rozhodujúcu voľbu amerického prezidenta. Nech už nastúpi proti komukoľvek, po dvoch Bushových vládach to nebude mať jednoduché.
Tretia výhra bude ťažká
Popularita súčasného prezidenta a jeho republikánov je nízka. Američanov trápi zhoršujúca sa ekonomika, sú unavení Irakom a slovo zmena nie je len frázou z Obamovej kampane.
John McCain sa navyše pred nepopulárnymi rozhodnutiami Busha neskrýva. Ísť do Iraku považuje stále za správny krok, hoci máloktorí z republikánov sa k tomu otvorene priznával. Senátorovi z Arizony nehrá do kariet ani história. Za posledných 50 rokov sa iba raz podarilo jednej strane vládnuť Amerike v troch volebných obdobiach za sebou.
Po ôsmich rokoch Ronalda Regana dali voliči znova šancu republikánovi: jeho viceprezidentovi Georgeovi Bushovi staršiemu. Staručký Regan bol však na konci svojej vlády obľúbený – v tom súčasný prezident veteránovi McCainovi nepomôže.
Požehnanie od Busha
Napriek tomu si senátor z Arizony prišiel včera do Washingtonu po Bushovo oficálne požehnanie. Môže mu pomôcť najmä v získavaní peňazí pre kampaň či zjednotení republikánskych voličov. Pre mnohých je McCain stále ešte príliš liberálny.
To by mu však naopak mohlo pomôcť. S nerepublikánskymi názormi v otázke imigrantov či globálneho otepľovania môže prilákať voličov stredu.
Navyše, John McCain už v kampani ukázal , že je to bojovník. Ešte minulé leto jeho kampaň finančne vyschla a nikto by na neho nestavil ani cent. Aj pred Iowou sa spomínali ako favoriti iní kandidáti. John McCain bojoval ďalej, vrátil sa a vyhral. Aj vďaka svojej zásadovosti, keď išiel často proti ostatným republikánom, či svojho obrazu hrdinu z Vietnamu. To budú teraz jeho najväčšie zbrane.
Jedno je však isté. John McCain má v súboji proti demokratom väčšie šance ako akýkoľvek iný kandidát. „Republikánom sa z veľkej časti náhodou podarilo vybrať jediného kandidáta, ktorý môže vyhrať,“ povedal pre agentúru Reuters Larry Sabato z Virginskej univerzity.
Tomáš Vasilko