ZÁHREB, BRATISLAVA. Tri krajiny západného Balkánu by sa radi stali členmi Severoatlantickej aliancie. Chorvátsko, Macedónsko a Albánsko čakajú, že pozvánku do elitného klubu by mohli dostať na summite aliancie v Bukurešti a začiatkom apríla. Albáncom a Macedóncom stále stojí v ceste veľa prekážok.
Spory o meno
Snahy Skopje môže zastaviť jeho južný sused. Grécko sa
s Macedónskom už od vyhlásenia nezávislosti v roku 1991 sporí o oficiálny názov krajiny. Atény sa obávajú, že krajina
s názvom Mecedónsko by si mohla nárokovať ich severnú provinciu Makedónia. Aj preto sa Macedónsko do OSN prihlásilo ako FYROM, teda Bývalá juhoslovanská macedónska republika. Spory o jej názov sa za posledných 17 rokov neposunuli. Cez víkend Macedónci opäť odmietli kompromisné návrhy z dielne OSN (pozri vynášku).
Do ašpirácií na vstup do
aliancie môže neplánovane zasiahnuť aj nezávislé Kosovo. Pozvánka pre Chorvátsko je podľa analytika Spoločnosti pre zahraničnú politiku Iva Samsona istá vec. Otázne je prijatie ďalších dvoch balkánskych kandidátov. „Proti môžu byť najmä štáty, ktoré sa rozhodli Kosovo neuznať. Najmä v prípade Albánska,“ hovorí Samson. Kosovo odmieta uznať napríklad Španielsko, Rumunsko, Slovensko, ale aj spomínané Grécko.
Američania sú za
Šéfovia diplomacie všetkých troch krajín v spoločnom vyhlásení tvrdia, že rozšírenie NATO pomôže stabilizovať Balkán. Na ich strane stojí aj silný spojenec – Spojené štáty. „Vojenské kritériá spĺňajú na sto percent,“ vyhlásil zástupca amerického ministerstva obrany Daniel P. Fata pre server GlobalSecurity.
Američania si pochvaľujú najmä vojenskú spoluprácu s nimi v Afganistane a v Iraku.
Návrhy OSN pre Macedónsko
Demokratická republika Macedónsko
Nová republika Macedónsko
Konštitučná republika Macedónsko
Republika Horné Macedónsko
Nezávislá rep. Macedónsko