DALLAS, BRATISLAVA. Republikánska primárková kampaň sa pre Johna McCaina pomaly končí. Včerajšie primárky mali definitívne potvrdiť jeho post republikánskeho nominanta do novembrových volieb.
Senátor z Arizony sa už začína sústreďovať na rozhodujúci boj s demokratmi. Bolo to vidieť už v posledných týždňoch, keď sa cez médiá doťahoval s Barackom Obamom o Iraku či financovaní svojej kampane. Demokrati vo včerajších voľbách zviedli možno rozhodujúci boj o to, kto z dua Clintonová – Obama sa napokon McCainovi postaví v novembrových voľbách.
Senátora z Arizony už trápia iné veci. Okrem iného musí vyriešiť, kto bude v novembrových voľbách jeho kandidátom na viceprezidenta.
Dôležitejší viceprezident
Napriek tomu, že kompetencie muža číslo dva nie sú veľké, meno McCainovho kandidáta by mohlo zohrať vo voľbách dôležitejšiu úlohu ako u iných kandidátov. A to pre jedinú vec: senátorov vek. Ak by mu v novembri dali voliči zelenú, stal by sa najstarším prezidentom, ktorý nastúpil do svojho prvého volebného obdobia.
Najdôležitejšou „úlohou“ viceprezidenta je nahradiť prezidenta v prípade smrti, jeho odstúpenia či odvolania. Z dôvodu úmrtia hlavy štátu sa tak v histórii Spojených štátov stalo osemkrát.
A hoci sa to nepatrí vysloviť nahlas, Američania si pri rozhodovaní, či voliť 71ročného McCaina, môžu položiť aj túto otázku. Aj napriek tomu, že John McCain má tuhý korienok: prežil päť rokov vietnamského väzenia, rakovinu a má tiež nadmieru čulú 95ročnú matku.
Otázka taktiky?
Neznamená to však, že by automaticky na vyváženie McCainovho veku malo ísť o nejaké mladé ucho. „Dobré je vybrať si niekoho, kto vám pomôže vyhrať a v najhoršom prípade vás dokáže nahradiť,“ povedal pre agentúru Reuters stratég republikánov Scott Reed.
Predchádzajúci prezidenti si často vyberali za viceprezidentov zdolaných súperov v primárkach. Nominant si však môže zvoliť, koho chce a často ide o otázku taktiky. Liberálnemu McCainovi by mohol konzervatívnejších voličov prilákať napríklad jeho doterajší súper Mitt Romney. Senátor z Arizony sa pri výbere môže riadiť aj tým, proti akému demokratovi sa nakoniec postaví.
Ďalším zo známejších mien, ktoré sa spomínajú, je bývalý minister zahraničia Colin Powell. Sedemdesiatročný diplomat, ktorý je len o rok mladší ako McCain, zatiaľ kandidatúru odmieta, no pre mnohých republikánov by bol tým správnym „prezidentom v zálohe“.
McCainovým „prezidentom v zálohe“ by sa mohol stať floridský guvernér Charles Crist. S jeho pomocou by mohol senátor získať v novembrových voľbách Floridu, ktorá rozhodla o víťazstve Georgea Busha v roku 2000 a bude jedným z kľúčových štátov aj počas tohtoročnej volebnej jesene.
Dobré je vybrať si niekoho, kto vás dokáže nahradiť.
Scott Reed, stratég republikánov
Výsledky včerajších primárok si môžete pozrieť na www.usa.sme.sk