Rozvoj cestovného ruchu na Slovensku je oproti Česku či Maďarsku v nevýhode. Jeho podmienky sú totiž podľa Svetového ekonomického fóra v našej krajine menej priaznivé. Našou nevýhodou je podľa Fóra napríklad slabá podpora zo strany štátu či marketing.
BRATISLAVA. V rebríčku konkurencieschopnosti 130 krajín v oblasti cestovného ruchu obsadilo Slovensko 38. priečku. Oproti minulému roku si tak síce pohoršilo len o jednu pozíciu, no naši susedia si prilepšovali. Fórum vidí najväčšie nedostatky v prístupe vlády k cestovnému ruchu, najmä vo financovaní a marketingu, ale aj vo vysokých cenách v hoteloch či v doprave.
Najhoršie dopadlo Slovensko v časti týkajúcej sa propagácie. Obsadilo 121. priečku.
„Ministerstvo o tomto probléme vie a súhlasí s konštatovaním, že treba zlepšiť marketing. Štát môže vynaložiť na cestovný ruch len toľko peňazí, koľko mu dovolí štátny rozpočet,“ povedala Dagmar Hlavatá z ministerstva. Na podporu Slovenska ako dovolenkovej destinácie je už podľa hovorcu ministerstva Branislava Zvaru pripravený aj projekt, ktorý má uviesť do života Slovenská agentúra pre cestovný ruch. Celkovo podľa Hlavatej plynulo do cestovného ruchu tento rok najviac peňazí.
Podľa Róberta Kohlmanna, prezidenta Asociácie cestovných kancelárií, by stačilo každoročne investovať do propagácie aspoň 100 miliónov korún. „Ak by bola celková podpora cestovného ruchu väčšia, každoročne by mohlo do rozpočtu prúdiť aj o 10 miliárd viac,“ hovorí. Naši susedia už do propagácie investovali a vyplatilo sa im to. „Česi každoročne asi 300 miliónov, Maďari až miliardu korún,“ spresnil.
Netransparentné vzťahy
Podľa Fóra je u nás nedostatočná aj transparentnosť vlastníckych práv – to je tiež nevýhoda Slovenska. Táto kritická poznámka Fóra ministerstvu nie je jasná. „Nevieme, prečo sa hovorí o netransparentnosti vlastníckych vzťahov. Cestovný ruch ako jedno z prvých odvetví hospodárstva prešiel z veľkej väčšiny malou privatizáciou a ubytovacie a stravovacie zariadenia sú dnes už takmer výlučne v súkromnom vlastníctve,¶“ povedala Hlavatá.
V správe Fórum ako nevýhody označilo aj ceny dopravných služieb či hotelov, udržateľnosti vývoja cestovného ruchu, ale aj nespoľahlivosť policajných služieb. Nevýhodou je aj infraštruktúra leteckej prepravy, kvalita cestných komunikácií a nakoniec aj postoj slovenskej populácie k zahraničným turistom. Podľa Fóra na Slovensku taktiež dlho trvá rozbehnúť „biznis“ – a to až 25 dní. V Maďarsku sa to dá stihnúť za 16 a u našich českých susedov za 17 dní. No výhodou sú okrem iného aj nízke náklady na začatie podnikania
Výhodou sú dane
Rovnako ako naši susedia aj Slovensko uspelo veľmi dobre v oblasti hygieny a bezpečnosti. Lepšiu konkurencieschopnosť vytvárajú najmä nízke dane a zahraničný kapitál. Pomáha aj nepotrebnosť vysokých investícií na ochranu proti terorizmu.