najmä príjmy z podnikania, prenájmu nehnuteľností a iné. Tlačivo A je len pre zamestnancov. Daňové priznanie
netreba podávať, ak niekto za celý minulý rok zarobil menej ako 47 808 korún okrem príjmov, ktoré sú
oslobodené od dane. V niektorých prípadoch sa však daňové priznanie oplatí podať, aj so zárobkom pod
47 808 korún ročne. Priznanie musí podať aj podnikateľ, ktorý mal vlani stratu. Kto podáva daňové priznanie
(Súčasťou priznania fyzických osôb sú len zdaniteľné príjmy z paragrafov 5 až 8 zákona o dani z príjmov.)
n Podnikateľ a samostatná zárobkovo činná osoba, keď zarobil viac ako polovicu nezdaniteľnej časti základu dane, teda 47 808 korún (okrem príjmov oslobodených od dane).
n Daňovník, ktorý nezarobil viac ako 47 808 korún, ale podnikal so stratou.
n Pracovník, ktorý nepožiadal svojho zamestnávateľa do 15. februára o ročné zúčtovanie preddavkov na daň, ak o tom nevedel alebo zmeškal termín (zákon neprikazuje zamestnávateľovi vyzývať zamestnancov, aby požiadali o zúčtovanie).
n Zamestnanec, ktorý požiadal o ročné zúčtovanie dane, ale nepredložil zamestnávateľovi potrebné doklady (potvrdenie o zárobku zo závislej činnosti od iných zamestnávateľov, doklady o zrazených preddavkoch na daň a potvrdenie o vyplatenom daňovom bonuse na dieťa).
n Zamestnanec, ktorý poberal nepeňažný príjem (firma mu napríklad uhradila prehliadku u lekára), z ktorého sa nedala zraziť daň, pričom jeho celkové príjmy boli vyššie ako polovica nezdaniteľnej časti základu dane, teda viac ako 47 808 korún.
n Daňovník, ktorý pracuje u zamestnávateľa a ten nie je platiteľom dane (napríklad slovenský občan zamestnaný na niektorom zo zahraničných zastupiteľstiev). Ambasáda mu totiž nerobí zúčtovanie, lebo nie je platiteľom dane.
n Pracovník, ktorému zamestnávateľ urobil ročné zúčtovanie, ale dodatočne zistil, že nepredložil učtárni všetky doklady.
n Fyzická osoba, ktorá mala príjmy z prenájmu alebo predaja nehnuteľnosti. Ďalej fyzická osoba s jednorazovými príjmami z poľnohospodárskej či lesníckej činnosti, alebo ak prenajímala hnuteľné veci. Zdaňuje sa však iba tá suma príjmu, ktorá nie je oslobodená od dane.
n Pracovník, ktorý mal príjmy zo zahraničia a zarobil v prepočte na viac ako 47 808 korún.
n Zamestnávateľ skrachoval, pracovník nemá koho požiadať o ročné zúčtovanie, preto musí podať daňové priznanie.
n Daňovník, ktorého na to z rôznych príčin vyzve správca dane - daňový úrad.
Kto nemusí podať daňové priznanie
n Pracovník, ktorý mal príjmy iba zo zamestnania a zamestnávateľ mu urobil ročné zúčtovanie dane.
n Daňovník len s príjmami, z ktorých sa daň vyberá zrážkou - napríklad úroky z nepodnikateľských vkladov v bankách, peňažné výhry v lotérii, príspevky autorov do novín a časopisov. Ak ich neuvedie v priznaní, štát považuje daň za vyrovnanú. Nevzťahuje sa to na podnikateľské účty.
n Pracovník poberajúci príjmy od zahraničného zastupiteľského úradu na Slovensku, ktorý má výsady a imunitu podľa medzinárodného práva.
n Zamestnanci Európskych spoločenstiev alebo ich orgánov, ktorí majú príjmy zo závislej činnosti zdanené do rozpočtu Európskej únie.
n Človek, ktorý mal príjmy oslobodené od dane.
Kto nemusí, ale je to pre neho výhodné
n Priznanie môže podať aj ten, kto nie je zo zákona povinný, napríklad penzista, ktorý zarobil menej ako 47 808 korún. Štát mu potom vráti celú sumu dane, ktorú mu strhol zamestnávateľ.
n Rovnako to platí aj pre študenta, ktorý zarobil menej ako 47 808 korún
n Rodič na dieťa prepíše nehnuteľnosť a prenajíma ju. Rodina si naňho uplatní nezdaniteľnú časť základu dane 95 616 korún, môžu tak ušetriť aj niekoľko tisíc na dani.
n Podobne ako pri prenajímaní sa to dá urobiť aj napríklad s úrokmi v banke alebo investíciou v podielových fondoch.
n Rodič za dieťa, ktoré brigádovalo a má menej ako 18 rokov. Môže naňho uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane.
Doklady k priznaniu
* Výkaz o majetku a záväzkoch, výkaz o príjmoch a výdavkoch (daňovníci, ktorí vedú jednoduché účtovníctvo).
* Výkaz ziskov a strát, súvaha, poznámky (daňovníci s podvojným účtovníctvom).
* Kópia potvrdenia o zúčtovaných a vyplatených príjmoch zo závislej činnosti, resp. kópia potvrdenia zahraničného daňového úradu (daňovníci, ktorí majú príjmy zo závislej činnosti vrátane zahraničných).
* Rodný list dieťaťa, ak je staršie ako 16 rokov, aj potvrdenie o návšteve školy (daňovníci bez ohľadu na druh príjmu, ktorí si uplatňujú daňový bonus, ak zamestnávateľ nevyplatil zamestnancom bonus v plnej výške).
* Kópia zmluvy o združení (daňovník, ktorý je členom združenia podľa Občianskeho zákonníka).