Najviac ponúk od zamestnávateľov smeruje práve k technikom a ekonómom. Vyplýva to z výsledkov analýzy záujmu podnikateľského prostredia o absolventov vysokých škôl, ktorú realizovala spoločnosť Profesia.
Údaje sa získali na základe záujmu zamestnávateľov o viac ako 34 000 životopisov absolventov vysokých škôl v rokoch 2005 až 2007 zaradených do databázy na portáli Profesia.sk.
Najväčší záujem je o informatikov
Najväčší záujem prejavili zamestnávatelia o absolventov Ekonomickej univerzity. Na ďalších priečkach sa umiestnili Slovenská technická univerzita a Žilinská univerzita. V rebríčku fakúlt jasne zvíťazili tie, ktoré sú zamerané na informatiku na čele s Fakultou riadenia a informatiky Žilinskej univerzity. Okrem nich sa do prvej desiatky dostali len žilinská fakulta prírodných vied, Fakulta podnikového manažmentu Ekonomickej univerzity (EU), Fakulta ošetrovateľstva Slovenskej zdravotníckej univerzity a prvú desiatku uzatvára Národohospodárska fakulta EU.
Pracovné veľtrhy ponúkajú prácu aj rady
Podujatí, ktoré ponúkajú zamestnávateľom priestor na priamy kontakt so študentmi, je viacero – minulý týždeň to bol napríklad deviaty ročník Trhu práce a stáží, ktorý zorganizovala v Bratislave a Košiciach Americká obchodná komora (AmCham), tento týždeň sa zase začína séria podujatí pod značkou iKariéra – Dni príležitostí.
Takéto pracovné veľtrhy prinášajú okrem pracovných ponúk aj sprievodný program. Na trhoch AmCham boli záujemcom k dispozícii personalisti zúčastnených firiem, takže sa študenti mohli z prvej ruky dozvedieť napríklad to, ktoré faktory zohrávajú pri prijímaní do zamestnania rozhodujúcu úlohu a poradiť sa s nimi, ako sa čo najlepšie pripraviť na prijímací pohovor.
Katalóg Job – nájdite si prácu doma
Výhodou podujatia iKariéra je, že sa koná priamo na pôdach piatich univerzít, aj preto zrejme priláka mnohých: minulý rok zaznamenali organizátori účasť 11 000 študentov a absolventov vysokých škôl.
Pre záujemcov je pripravený aj katalóg Job, ktorý je zdarma distribuovaný aj na všetky slovenské fakulty a internáty. „Tento rok je v ňom zastúpených asi 43 firiem so svojimi ponukami aj priamym kontaktom,“ hovorí PR a marketingový manažér podujatia Jozef Zeman. „Pre mnohých je asi pohodlnejšie vziať si ho domov a tam si ho pokojne prelistovať a popremýšľať nad možnosťami.“
Slovenskí študenti sa málo zaujímajú o stáže
Pod slovom príležitosť, ktorú má podujatie v názve, netreba vidieť len pracovné ponuky pre absolventov. Sú tu aj mnohé ďalšie: napríklad príležitosť získať pracovné skúsenosti už počas štúdia, dohodnúť sa s firmou na spolupráci pri písaní diplomovky či bakalárskej práce, alebo aj získať zaujímavú stáž. Podľa Jozefa Zemana ich však mladí Slováci využívajú málo.
„Mnohí si počas štúdia nedokážu nájsť čas a po jeho ukončení zistia, že sa obrali o cennú skúsenosť. Alebo sa boja toho, že to nezvládnu po jazykovej stránke, myslia si, že všetko musia vedieť na najlepšej úrovni. Ale to nie je pravda, veď stáž je práve na to, aby sa čo najviac naučili,“ hovorí Zeman.
Dni príležitostí
5. marec – Bratislava
STU Bratislava - Fakulta elektrotechniky a informatiky
10. marec – Košice
Študentské domovy a jedálne Technickej univerzity
11. marec Košice
Študentské domovy a jedálne Technickej univerzity
18. marec – Žilina
Žilinská univerzita
19. marec – Žilina
Žilinská univerzita
26. marec – Žilina
Žilinská univerzita
1. apríl – Zvolen
Technická univerzita
8. apríl – Trenčín
Univerzita A. Dubčeka