Sobotňajšie rokovanie delegátov volebnej konferencie Slovenského zväzu cyklistiky (SZC) nezaujímalo, ako sa budú cestní cyklisti pripravovať na OH v Pekingu, prečo sa na letnú olympiádu po prvý raz neprebojovali dráhoví cyklisti, ale len rozdeľovanie peňazí a funkcií, ktoré by na to dávali právomoc.
BRATISLAVA. Namiesto súčasného odvetvového riadenia navrhla časť delegátov odborné riadenie.
Doterajší 11-členný výkonný výbor by mal byť len poradným a pracovným orgánom nového 5-členného prezídia. Nepadlo ani slovo o tom, ako by prezídium zabezpečovalo ďalší rozvoj všetkých oblastí cyklistiky. O čo najmä ide, otvorene povedal jeden z navrhovateľov, vedúci tréner AŠK Dukla Trenčín-Merida Vendelín Kvetan: „Prezídium by bolo nad výkonným výborom a rozhodovalo by o delení finančných prostriedkov.“
Štát, dávaj peniaze!
SZC vlani pracoval s rozpočtom viac ako 20 mil. korún, ktorý napĺňal v drvivej väčšine zo štátneho rozpočtu. Cyklisti nemajú žiadneho významného reklamného partnera, nefunguje marketing a nejestvuje ani vízia, či a kedy by mal začať fungovať. Socializmus v cyklistike trvá: „Štát, dávaj nám peniaze, my ich už rozdelíme.“
Neisté financovanie nového štadióna
Druhou veľmi diskutovanou témou bol vlaňajší predaj bratislavského cyklistického štadióna (CŠ) a návrh na založenie spoločnosti SZC, a. s. V nej by mal mať majoritné zastúpenie SZC. Bude investorom výstavby novej multifunkčnej športovej haly vrátane cyklistického štadióna v bratislavskej lokalite Lamač.
Prezident SZC Anton Tkáč garantoval financovanie výstavby zo získaných peňazí za predaj bývalého CŠ z dcérskej spoločnosti SZC, s. r. o., ktorej je jedným z dvoch konateľov, len ústne. Pripustil, že zrejme nebude dostatok finančných prostriedkov na jej dokončenie.
O novom prezidentovi, prezídiu, výkonnom výbore, nových stanovách a pôsobení SZC, a. s., rozhodne mimoriadna konferencia SZC do 15. júna tohto roka.