BRATISLAVA. KDH podporí v budúcoročných prezidentských voľbách kandidátku SDKÚ Ivetu Radičovú, ak verejne vyjadrí „podporu ochrane ľudského života od počatia až po prirodzenú smrť a tradičnej rodine založenej na manželstve muža a ženy“.
Rokovať o podpore Radičovej za takýchto podmienok odporučila predsedníctvu strany sobotňajšia Rada KDH.
Radičová sa včera hnutiu poďakovala za dôveru a odkázala im, že „kedykoľvek a kdekoľvek môžem zopakovať, že si nadovšetko na svete ctím ľudský život, ktorý je hodný ochrany i pred narodením a rovnako to platí aj o ochrane rodiny a detí“.
VIDEO - Radičová potvrdila svoju kandidatúru na post hlavy štátu
VIDEO: Eugen Korda
Radičová však nepatrí medzi zástancov zákazu interrupcií. V minulosti sa vyjadrila, že je treba urobiť maximum, aby sa žena nedostala do situácie, keď má ísť na potrat, ale je to bytostné právo jednotlivca sa rozhodnúť.
Politológ Grigorij Mesežnikov si myslí, že Radičovej vyjadrenie „je v zhode s požiadavkami KDH“.
Hnutie podľa neho formulovalo svoje požiadavky všeobecnejšie, ako pri týchto témach zvykne, „lebo ak by to naformulovali veľmi natvrdo a žiadali napríklad podporu absolútnemu zákazu interrupcií, pani Radičová by sa s tým asi iba ťažko mohla stotožniť“. Hnutie si podľa Mesežnikova uvedomuje, že Radičová má v súčasnosti najväčšie šance súperiť so súčasným prezidentom Ivanom Gašparovičom a ak by ju „KDH z dôvodu vlastného veľmi prísneho stanoviska nepodporilo, mohlo by to byť vnímané voličmi stredopravých demokratických strán dosť negatívne“.
Predseda KDH Pavol Hrušovský po rokovaní rady odmietol povedať, koľko členov rady za podporu Radičovej hlasovalo, aj to, aký bol jeho postoj. „Uznesenie bolo prijaté väčšinou. Nepovažujem za potrebné, aby som vyjadril svoj postoj, ako predseda KDH som viazaný uznesením rady.“
O podpore spoločnej opozičnej kandidátke bude ešte koncom marca rokovať na republikovej rade SMK.
Viacerí jej predstavitelia však už naznačili, že Radičová je pre SMK prijateľná.
Video - Hrušovský o podpore Radičovej
VIDEO: Eugen Korda
Hrušovský: Strana nie je v kríze
KDH zatvára dvere za minulosťou a ide sa pokúsiť uskutočnovať svoju politiku ďalej.
Rada KDH sa konala za zatvorenými dverami.
Predseda hnutia Pavol Hrušovský po jej skončení na tlačovej konferencii hovoril o jednote, nadšení a optimizme, pôsobil však unavene.
„Strana nie je v žiadnej kríze, nerozpadá sa. Predsedníctvo, orgány strany, aj dnešná rada ukázali absolútnu funkčnosť KDH,“ tvrdil. Hnutie podľa neho nezaznamenalo žiadny masový odchod členov, ale len jednotlivcov.
„Príbeh, ktorý nikoho neteší, sme tak ukončili, zatvorili sme za nie dobrou minulosťou v KDH dvere a s odhodlaním sa pokúsime našu politiku uskutočňovať ďalej,“ vravel.
Širšie vedenie hnutia sa v sobotu stretlo prvýkrát od nedávneho odchodu štyroch poslancov parlamentu Vladimíra Palka, Františka Mikloška, Pavla Minárika a Rudolfa Bauera z KDH.
Hnutie sa rozhodovalo, či postaví ako kandidáta do prezidentských volieb Pavla Hrušovského, Jána Figeľa či Miroslava Mikolášika.
Rada KDH v Topoľčanoch okrem prezidentského kandidáta riešila aj o vnútrostranícku situáciu, Lisabonskú zmluvu, euro a návrhy podpredsedu Daniela Lipšica na vytvorenie funkcie expertov hnutia a na opozičnú spoluprácu.
Reakcie delegátov na svoje návrhy prišiel na tlačovú konferenciu priblížiť aj Lipšic. „Rada zobrala na vedomie vytvorenie funkcie expertov a vyzvala členov hnutia, aby do konca marca predložili personálne návrhy.
Predsedníctvo v priebehu apríla rozhodne a vymenuje expertov na jednotlivé rezorty,“ povedal.
O návrhu na užšiu opozičnú spoluprácu, ktorý obsahuje aj odmietnutie vstupu do vlády so Smerom či vytvorenie tieňovej vlády, sa podľa neho v KDH začala diskusia.
„Vízia je otvorený dokument. Očakávam od kolegov z KDH aj z ostatných opozičných strán, že k nej pristúpia s otvorenou mysľou, lebo nie je možné poraziť niečo ničím,“ povedal.
Rada sa zaoberala aj Lisabonskou zmluvou a eurom.
„V rámci odbornej diskusie sme informovali o našom stanovisku k Lisabonskej zmluve a dôvodoch, prečo KDH bude hlasovať proti, vrátili sme sa aj k podrobnejším dôvodom nášho postoja k termínu zavedenia eura,“ povedal Hrušovský.
Podpredseda hnutia pre sociálnu politiku Július Brocka informoval, že rada vyzvala vládu, aby prijala opatrenia minimalizujúce riziká predčasného prijatia eura. Takými by podľa neho mali byť predstavenie dosahovej štúdie o prijatí eura na najohrozenejšie skupiny, prijatie opatrení na znižovanie regionálnych rozdielov v zamestnanosti a rokovania s krajinami Európskej únie o odstránení bariér pri voľnom pohybe pracovnej sily.
Michal Piško