BRATISLAVA. S pomocou svojich detí môžu rodičia získať späť časť z daní, ktoré vlani zaplatili. Napríklad dane z úrokov, ktoré im zrazili banky z vkladov, ale aj zdanené výnosy z vrátených podielových listov.
Dieťa v zastúpení
Dá sa to urobiť tak, že deti podajú daňové priznanie. Nie však priamo. Pre ich neplnoletosť to za nich urobia rodičia. Daňový zákon neurčuje vekovú hranicu na podávanie daňového priznania. Ak je to pre rodinu výhodné, daňovníkmi sa podľa zákona o dani z príjmov môžu stať aj deti.
Na deti si v priznaní môžu rodičia uplatniť takzvanú nezdaniteľnú časť základu dane, tá bola vlani 95 616 korún. Príjmy sa do tejto výšky nezdaňujú.
Čo urobiť
Postup nie je zložitý. Najprv musia rodičia previesť na deti bankový vklad alebo investíciu v správcovskej spoločnosti. Vlastníkom finančného aktíva sa tým stane dieťa. Akýkoľvek úrok či výnos je potom jeho zárobkom. Ak by úroky za celý rok dosiahli napríklad 20-tisíc korún, banka by z nich strhla pre štát 19-percentnú daň, čo je v tomto prípade 3800 korún. Rodič potom podá daňové priznanie za dieťa.
Formulár typu B
Úroky sú príjmy z kapitálového majetku. Preto rodičia podávajú tlačivo typu B. Jednoduchší formulár A tento druh príjmov neobsahuje.
V „béčku“ najprv treba vyplniť základné údaje o dieťati, ktoré je daňovníkom. Priestor na to je na prvej strane tlačiva v prvom oddieli. V druhom oddieli rodič ako zákonný zástupca dieťaťa musí uviesť údaje o sebe. Potom prejde na siedmy oddiel. To sú príjmy z kapitálového majetku. Do druhého riadku napíše úroky, teda 20-tisíc korún. Podľa potreby ich prenesie aj do ďalších riadkov. V desiatom oddieli ich porovná s nezdaniteľnou časťou základu dane, teda sumou 95 616 korún. Keďže tá je oveľa vyššia, znamená to, že daňová povinnosť dieťaťa je nulová. Preto štát vráti rodine celú sumu úrokov.
Autor: ľja