BRATISLAVA. Cez daňový bonus môžu rodičia získať na každé dieťa, ktoré s nimi žije v spoločnej domácnosti, za rok 6570 korún. Bonus je úľava na dani. Neznižuje ľuďom ich daňový základ, ale priamo daň. Zamestnanci dostávajú bonus každý mesiac vo výplate, podnikatelia až po podaní daňového priznania. Do konca júna minulého roku bol daňový bonus mesačne 540 korún. Od júla stúpol na 555 korún.
Strata bonus vezme
Na bonus nemá nárok každý rodič, ale len ten, ktorý pracuje. Ani to však nemusí stačiť. „Daňový bonus si môže uplatniť len daňovník, ktorý mal v zdaňovacom období zdaniteľné príjmy aspoň vo výške šesťnásobku minimálnej mzdy,“ povedala hovorkyňa Daňového riaditeľstva Iveta Adamíková.
Vlani to bolo spolu 46 350 korún. Pre podnikateľov pritom platí, že nesmeli mať stratu. Ak ju mali, daňový bonus nedostanú. Príjmy z podnikania a zo zamestnania sa nesčítavajú. Podmienka šesťnásobku minimálnej mzdy platí pre každý druh príjmu zvlášť.
Zamestnanci majú oproti podnikateľom výhodu. Stačí, ak aspoň v jednom mesiaci dostanú plat vo výške najmenej polovice oficiálnej mzdy, zamestnávateľ im mesačný bonus na dieťa vyplatí. Ten im už nikto nevezme, aj keď nezarobia potrebných 46 350 korún za celý rok. V súčasnosti je minimálna mzda 8100 korún. Na bonus teda zamestnancom stačí mesačne zarobiť 4050 korún v hrubom. Do októbra to bolo 3800 korún.
Podnikatelia takúto možnosť nemajú. Buď si zarobia to, čo na daňový bonus treba a dostanú ho od štátu, alebo si nezarobia, a v takom prípade naň nemajú nárok.
Bonus na dieťa nedostávajú obaja rodičia, ale iba jeden z nich. Vždy však len na nezaopatrené dieťa, teda také, ktoré ešte trvalo nepracuje. Patria sem aj študenti stredných a vysokých škôl.
Len do 25 rokov
Bonus rodičia dostávajú, aj keď ich deti pracujú, napríklad na brigádnickú dohodu. Na daňový bonus rodič stráca nárok, keď dieťa dovŕši 25 rokov, a to aj v prípade, ak študuje a je ešte odkázané na rodičov.
Nárok na bonus rodič získa už v mesiaci, keď sa dieťa narodí. Ak by sa napríklad narodilo v polovici mája, bonus si môže nárokovať za celý mesiac. Bonus rodičia dostanú aj na deti v pestúnskej starostlivosti, rovnako aj na potomkov, ktorých si osvoja. Daňovník môže bonus dostávať tiež na dieťa manžela či manželky, ktoré nie je jeho vlastným dieťaťom.
Podnikatelia a živnostníci dostanú bonus za minulý rok až po podaní daňového priznania. Používajú tlačivo typu B. Tam je žiadosť o daňový bonus v oddieli 14. Bonus budú v priznaní porovnávať s daňovou povinnosťou.
Ak im vyjde, že musia daň doplatiť, môžu si nedoplatok o bonus znížiť. Preplatok im po započítaní daňového bonusu vzrastie. Daňový úrad im preplatok za vlaňajšok, aj s bonusom, vyplatí v máji.
Bez dokladov nie sú peniaze
Keď sa dieťa narodí, zamestnanec dostane bonus, až keď do firemnej učtárne donesie rodný list dieťaťa alebo jeho kópiu.
V ďalších rokoch stačí potvrdenie o návšteve školy alebo potvrdenie územného úradu práce o poberaní prídavkov na dieťa či potvrdenie, že dieťa žije s daňovníkom v domácnosti.
Podnikatelia doklady prikladajú k daňovému priznaniu.
Bonus nezískate bez niektoréhoz týchto dokladov
kópia rodného listu dieťaťa,
výpis z rodného listu,
potvrdenie školy , že dieťa žije s daňovníkom v domácnosti a študuje,
potvrdenie územného úradu o poberaní prídavkov na dieťa,
potvrdenie územného úradu, že dieťa žije s daňovníkom v domácnosti, neštuduje, ale ani nepracuje pre chorobu či úraz.
Invalidom stačí na zisk úľavy zarobiť menej
Podmienky na získanie daňového bonusu na dieťa sú pre invalidov miernejšie. Na to, aby túto daňovú úľavu od štátu získali, totiž nemuseli vlani zarobiť 46 350 korún. To platí iba pre tých rodičov, ktorí nie sú zdravotne postihnutí. „Ak bol zamestnanec v minulom roku poberateľom invalidného dôchodku, na účely daňového bonusu mu stačí dosiahnutie zdaniteľných príjmov zo závislej činnosti vo výške 23 175 korún,“ povedala odborníčka na dane Dagmar Piršelová. Je to teda o polovicu menej, ako má bežný daňovník, ktorý nie je invalidom. Túto výhodu nemajú len oni, ale aj zarábajúci rodičia, ktorí majú menej ako 16 rokov.
Výhoda polovičného zárobku platí však iba pre invalidov, ktorí sú zamestnancami. Invalidi, ktorí podnikajú, získajú daňový bonus len v prípade, že vlani zarobili aspoň 46 350 korún. Pri podnikaní ide o príjem, ktorý nie je znížený o výdavky.
(ľja)