Banská Bystrica 20. apríla (TASR) - Dôchodkový vek neštátnych praktických lekárov pre dospelých, pôsobiacich v primárnej ambulantnej starostlivosti, označila "za všeobecný problém celého Banskobystrického kraja" štátna krajská lekárka Ľudmila Lysinová. "V kraji pôsobí asi 50 percent praktických lekárov starších ako 50 rokov, pričom v južných oblastiach kraja vykonávajú lekársku prax vyše 70-roční odborníci," konštatovala. Podľa nej preto o päť až desať rokov, keď by malo dôjsť ku generačnej výmene, hrozí nedostatok kvalifikovaných praktických lekárov pre dospelých.
Ako v tejto súvislosti Ľ. Lysinová dnes pre TASR zdôraznila, je to najmä preto, že každý absolvent lekárskej fakulty sa musí zamestnať v nemocnici. Iba tam môže totiž získať potrebnú atestáciu na samostatné vykonávanie lekárskej činnosti. Keďže však zdravotnícke zariadenia redukujú počty lôžok, a tým aj personálu, je len veľmi malá pravdepodobnosť, že prijmú práve absolventa, ktorý sa chce špecializovať na všeobecné lekárstvo. "Nemocnice majú záujem predovšetkým o ľudí pre ne perspektívnych. Neoplatí sa im zamestnať niekoho iba na tri či štyri roky, kým nezíska atestáciu," uviedla Ľ. Lysinová.
Podľa nej by malo Ministerstvo zdravotníctva SR vytvoriť podmienky, aby riaditelia zdravotníckych zariadení prijímali aj tých absolventov, ktorí sa zamerajú v predatestačnej príprave na všeobecné lekárstvo.
*jm na