BANSKÁ BYSTRICA. Rodina ubitého Karola Sendreia zostala po vynesení rozsudku nad siedmimi bývalými policajtmi banskobystrickým krajským súdom v šoku. Za to, že umučili človeka priamo na policajnej stanici, dostali tresty na dolnej hranici sadzby.
Zaskočení sú aj občianski aktivisti, očakávali vyššie tresty. Policajti, ktorí majú obyvateľov chrániť, jedného z nich surovo zabili.
Za mučenie a neľudské zaobchádzanie u nás hrozí trest od 7 do 12 rokov. Hlavní aktéri dostali osem a pol a sedem rokov. Súd sa rozhodol, že Sendreiov prípad nebude posudzovať ako zabitie, kde sú prísnejšie tresty.
Sendreiov syn hovorí, že by si zaslúžili aspoň 15 rokov. „Som sklamaný, očakával som vyššie tresty,“ povedal Columbus Igboanusi z Ligy aktivistov pre ľudské práva. „Keby to isté urobili Rómovia, určite by dostali vyšší trest.“
Súd sa však rozhodol, že policajtom udelí tresty na dolnej hranici sadzby za mučenie, hoci mohol využiť celé rozpätie.
Bývalý minister spravodlivosti Daniel Lipšic si myslí, že súd mohol zvoliť prísnejšiu skutkovú podstatu. V čase, keď viedol ministerstvo, sa sadzba za mučenie znížila.
„Bolo to brutálne. Ako chodili okolo nás, tak nás bili. Nútili nás spievať a nadávať si. Museli sme hovoriť ja som prašivý Cigán alebo Hitler bol k...t, keď Cigánov nedal vystrieľať,“ vypovedal o pobyte na policajnej stanici Peter Sendrei.
Právnička Zuzana Dlugošová si myslí, že pri takom závažnom skutku mali sudcovia postupovať prísne. Argument, že sedem rokov od smrti ubitého Róma žili bezúhonne, podľa nej ťažko obstojí. „Toto predsa súvisí skôr s pomalosťou orgánov činných v trestnom konaní.“
Ministerstvo spravodlivosti rozhodnutie nekomentovalo. Rozsudok zatiaľ nie je právoplatný. Policajti sa proti nemu odvolali, prokuratúra rozhodnutie ešte zvažuje. Policajti hovoria, že Sendrei a jeho synovia utrpeli zranenia pri zásahu a nie na policajnej stanici.
Autor: wm, vev