VYSOKÉ TATRY. Schválenie zonácie Tatranského národného parku je v nedohľadne. Minister životného prostredia Jaroslav Izák by rozdelenie Tatier na ochranné pásma ukončil najradšej do konca roka, zrejme to však nestihne.
Územné plány môžu meniť pred schválením zonácie
Kým neschvália zonáciu, tatranské a podtatranské obce majú problém získať peniaze z fondov Európskej únie na ďalší rozvoj.
„Aby nemuseli s územným rozvojom čakať na schválenie zonácie, dostanú výnimky,“ povedal hovorca ministerstva životného prostredia Peter Višváder. Požiadavky majú obce uzavrieť do dvoch týždňov.
Predseda Regionálneho združenia tatranských a podtatranských obcí a zároveň primátor mesta Spišská Belá Štefan Bieľak si myslí, že väčšina obcí sa bude snažiť predložiť priechodné návrhy. „Chceme požiadavky zosúladiť so súčasným návrhom zonácie,“ povedal Bieľak.
Zonáciu chcú riešiť na etapy
Novú zonáciu prijmú až po schválení zákona o ochrane prírody a krajiny a potom, čo sa ministerstvo dohodne s neštátnymi majiteľmi lesov na odškodnení za to, že nemôžu les riadne využívať.
Približne polovicu rozlohy neštátnych lesov v národnom parku vlastnia podtatranské obce Spišská Belá, Kežmarok a Ždiar. Predstavitelia obcí s návrhom hraníc zonácie ministerstva aj s bezzásahovými zónami A a B súhlasia. „Voči návrhu rozvoja nemáme väčšie výhrady,“ povedal Bieľak. „Navrhujeme, aby sa zonácia neriešila globálne.“ Prípustné sú pre obce podľa Bieľaka aj návrhy finančnej náhrady, ktoré predstavilo ministerstvo.
„Požiadali sme ministra, aby sa zonácia riešila etapovito. Ak budeme čakať do posledného vlastníka, tak schválenie zonácie potrvá ešte dlho,“ povedal.
Tichá a Kôprová zostanú zatiaľ nedotknuté
V návrhu zostáva zóna v piatom stupni ochrany bezzásahová. Vo štvrtom stupni sú aj azda najznámejšie doliny na Slovensku Tichá a Kôprová. Zásahmi v nich sa zaoberá Európska komisia.
Ministri Kramplová aj Izák potvrdili, že minimálne, kým Európska komisia nerozhodne, Tichá a Kôprová sú nedotknuteľné. „Je to výlučne v kompetencii komisie, predpokladáme, že rozhodnutie bude do dvoch mesiacov,“ povedal Višváder.
Ministrov Izáka a Zdenku Kramplovú znepokojuje lykožrútová kalamita. Prijali opatrenia na vytvorenie nárazníkovej zóny a dohodli sa na zjednodušení vydávania povolení a výnimiek na zásahy pre Štátne lesy vo štvrtom pásme ochrany. „Výnimky sa budú udeľovať po individuálnom prehodnotení,“ povedal Višváder. Nespresnil, podľa akých kritérií sa budú udeľovať.
„Musíme urobiť preventívne opatrenia a odstrániť potravinovú základňu pre šírenie lykožrúta. V Tichej a Kôprovej doline sa nebude ťažiť,“ dodala ministerka.
Izák označil situáciu v dolinách po zastavení ťažby za komplikovanú. Európska komisia sa vraj bude snažiť v krátkom čase rozhodnúť. Vo štvrtom stupni pripustil iba nevyhnutné opatrenia.
Autor: Marcela Glevická Daniel Vražda