Ako sa zdaňujú autorské honoráre? Ktoré z nich netreba uvádzať v daňovom priznaní?
„Autorské honoráre sú u fyzických osôb všeobecne príjmom z inej samostatnej zárobkovej činnosti. Do daňového priznania sa povinne uvádzajú len tie, ktoré neboli zdanené zrážkou dane.
Zrážkou dane mali byť pred výplatou zdanené: príspevky do novín, časopisov, rozhlasu alebo televízie, ak nejde o umelecké výkony.
Takto zdanené príjmy sú daňovo vyrovnané. Do daňového priznania sa môžu uviesť dobrovoľne, čo má význam len v prípade celkových nízkych príjmov, keď si daňovník chce uplatniť na nezdaniteľné časti základu dane s cieľom vrátenia zrazenej dane. Ostatné autorské honoráre – napríklad za umelecké výkony, napísanie knižky, prednášky či odmeny za použitie diela – sa musia uviesť do daňového priznania.
Platí pritom všeobecné pravidlo, že daňové priznanie za rok 2007 je povinný podať každý, kto mal zdaniteľné príjmy vyššie ako 47 808 korún. Pri výpočte čiastkového základu dane z týchto príjmov možno uplatniť buď paušálne výdavky vo výške 40 percent a preukázateľne zaplatené povinné poistné, alebo skutočné preukázateľné výdavky, ktoré sú naviazané na vedenie účtovníctva.“
Autor: ľja