PRAHA, BRATISLAVA. Po nežnej revolúcii chceli bratov Mašínovcov, ktorých útek na Západ stál život šiestich ľudí, niekoľkokrát oceniť. Ústavní činitelia však tieto snahy radšej prehliadali.
Odvaha či risk
Premiér Mirek Topolánek prelomil tabu tento štvrtok počas svojej návštevy v Spojených štátoch. Mašínovcom, dnes už americkým občanom, odovzdal medailu predsedu vlády za boj proti komunizmu. „Chcem naštartovať diskusiu, ktorá by vyústila do udelenia štátneho vyznamenania Mašínovcom“, povedal Topolánek pre denník Mladá fronta Dnes. Vyznamenanie vyvolalo búrlivé reakcie najmä v radoch opozície a premiér dokonca čelí trestnému oznámeniu.
VIDEO ČTK: Topolánek vyznamenal Josefa Mašína
„Sú to vrahovia a premiér i vláda tým strácajú legitimitu“, povedal šéf komunistov Vojtěch Filip. Predseda sociálnych demokratov Jiří Paroubek označil tento krok za „rozdeľovanie spoločnosti“. Topolánka však podporil šéf zelených Martin Bursík, s ktorým si počas nedávnej voľby prezidenta nevedeli prísť na meno. „Bolo to od neho odvážne,“ povedal.
Politológ Bohumil Doležal si myslí, že aj keď „Mašínovci použili prostriedky občianskej vojny v situácii, keď žiadna občianska vojna nebola“, dôležité je samotné otvorenie témy. „Tak exprezident Václav Havel, ako aj súčasný prezident Václav Klaus preukázali zbabelosť. V otázke sa odvolávali na nutnosť celospoločenského konsenzu, no ten nebude nikdy,“ povedal Doležal pre SME. „Ako človek z Valašska, kde sa hodnoty cenia inak ako v Prahe, to Topolánek poňal priamočiarejšie,“ povedal pre SME politológ Miloš Calda.
Bratia Josef a Ctirad sa proti komunistickému teroru postavili nekompromisne. V roku 1953 sa Mašínovci, Milan Paumer a ďalší dvaja muži rozhodli utiecť do západného Berlína.
Dvaja skončili na popravisku
V pätách východonemeckých policajtov a s naivnou predstavou mladíkov o zvrhnutí totality, však za hranice prešli len traja. Václava Švédu a Zbyňka Janatu chytili a popravili. Pri príprave úteku a počas neho zabili Mašínovci šesť ľudí – piatich policajtov a jedného pokladníka. Neskôr ako americkí vojaci bojovali v kórejskej vojne. Česku sa dnes vyhýbajú. „Je ťažké vrátiť sa do krajiny, kde ešte existuje komunistická strana, ktorá poslala našu matku do väzenia a našich priateľov na popravisko,“ povedal po prevzatí medaily Josef Mašín.