BOGOTA, BRATISLAVA. Luis Eladio Pérez má 50 rokov. Bývalý poslanec kolumbijského parlamentu strávil posledných sedem z nich v džungli medzi ľavicovými povstalcami z Revolučných ozbrojených síl Kolumbie (FARC). „Jedlo bolo príšerné, životné podmienky extrémne nezdravé, a ten sústavný strach vám trhal nervy,“ povedal médiám Pérez, keď ho lietadlo Medzinárodného Červeného kríža dopravilo na slobodu. „Podnebie je tam nemilosrdné, a predsa sme museli spávať pod holým nebom, keď nás priviazali k stromom,“ dodáva.
Aj tak patria Luis Pérez, Gloria Polancová (42), Orlando Beltrán (50) a Jorge Géchem (57) medzi tých šťastnejších. V stredu ich povstalci po niekoľkoročnom utrpení prepustili. Stovky ďalších v pralese ostali a nikto nevie, či a kedy sa vrátia k svojim rodinám. Pérez a jeho traja kolegovia z poslaneckých lavíc to vedia. Viac ako o sebe hovorili o utrpení tých, ktorí v džungli ostali.
Najhoršie je na tom Ingrid
Napríklad o troch Američanoch, ktorí v roku 2003 havarovali s lietadlom priamo pod nosom rebelov. Tí ich vraj chcú v džungli nechať ešte 60 rokov.
Najviac rozprávali o Ingrid Betancourtovej, niekdajšej kandidátke na kolumbijského prezidenta, ktorú uniesli v roku 2002. „Povstalci sa k nej správajú veľmi zle. Prenasledujú ju a žije v neľudských podmienkach,“ povedal médiám Pérez. Je na tom veľmi zle zdravotne aj psychicky. Betancourtová je najznámejšia zo všetkých rukojemníkov.
Kedže má aj francúzske občianstvo, na slobodu sa ju snaží dostať sám francúzsky prezident Nikolas Sarkozy. Cena za jej prepustenie tak bude vysoká.
Rukojemníci, ktorých prepustili v stredu, zhodne tvrdia, že Betancourtová bude určite posledná, ktorú mienia rebeli prepustiť. Ona však veľa času nemá. „Vieme, že nemáme roky alebo mesiace. Je to otázka dní alebo týždňov,“ povedal pre AP jej manžel.
Posledné prepúšťanie
Povstalci o ďalšom prepúšťaní nechcú počuť. Oslobodenie exposlancov „venovali svojmu priateľovi“, venezuelskému prezidentovi Hugovi Chávezovi, ktorý dohodu sprostredkoval. Chávez má dobré vzťahy s kolumbijským prezidentom Álvarom Uribem, ktorý s teroristami nerokuje.
Jeho vláda, rovnako ako Spojené štáty a Európska únia, dali najväčšiu kolumbijskú gerilu na zoznam teroristických organizácií. Uribe ich ignoruje už šesť rokov, čo je pri moci. A zatiaľ na tom nechce nič meniť.
Rodiny zajatcov však na vládu stále tlačia. Každým dňom v džungli sa zdravotný stav ich najbližších zhoršuje.
Zajatci FARC
FARC zadržuje 700 rukojemníkov, medzi nimi 45 vysoko postavených zajatcov.
Za väčšinu z nich žiadajú výkupné, najznámejších zajatcov chcú vymeniť za asi 500 svojich väznených prívržencov.
Od januára prepustili šiestich ľudí, naposledy v stredu štyroch bývalých poslancov.