WASHINGTON, BRATISLAVA. Spojené štáty s Českom ešte neuzavreli dohodu, ktorá sa týka umiestnenia amerického protiraketového radaru v českých Brdoch. „Sme blízko,“ povedal včera americký prezident George Bush potom, ako v Bielom dome hostil českého premiéra Mirka Topolánka. Reakcia Topolánka bola ešte záhadnejšia. „Chýbajú nám už len tri slová,“ povedal. Čo tým myslel, nepovedal.
Rozhodne summit NATO
Aj keď Topolánek s najmocnejším mužom sveta napokon nič nepodpísal, k dohode o radare podľa neho chýbajú len „detaily“. Medzi tie patrí doriešenie podmienky pobytu amerických vojsk, ktoré Bush považuje za komplikované. Američania trvajú na tom, aby ich prípadné delikty nepodliehali českej jurisdikcii. Sporným bodom je aj oblasť životného prostredia.
Topolánek dodal, že dohoda týkajúca sa fungovania radaru sa má podpísať na summite NATO v Bukurešti v apríli. Očakáva sa, že aliancia sa za neho postaví.
Bush tiež včera zopakoval, že protiraketový systém v Európe nie je namierený na Rusko. To sa proti systému niekoľkokrát tvrdo ohradilo s tým, že ohrozuje jeho bezpečnosť.
„Nechceme patriť k tým, ktorí potrebujú povolenie od Ruska, keď chcú zabezpečiť svoju obranu,“ reagoval na to včera Topolánek.
Taktika
Kým diplomati hovoria o radare ako o takmer hotovej veci, Topolánka čaká doma nepríjemná realita - nesúhlas s radarom opozície, ako i nepriaznivá verejná mienka. Dohoda o radare bude musieť prejsť nadpolovičnou väčšinou v parlamente, čo je podľa politológov neisté.
Problém bude najmä v snemovni, kde majú silné postavenie opoziční sociálni demokrati a komunisti. Z radaru sa neteší ani koaličná Strana zelených, ktorá žiada čo najužšie prepojenie systému s NATO.
„Z toho, že strany neprijali dohodu o radare, možno usudzovať, že ide o druh taktiky, aby celý proces nevyzeral pre poľské požiadavky nepružne,“ hovorí český politológ Jiří Pehe.
Česká vláda sa podľa neho snaží zachovať si vlastnú tvár pred občanmi, aby nevyzerala, že za radar od Američanov nič nežiada. Poľsko totiž okrem bezpečnosti chce aj modernizáciu svojho vojska.
Topolánkovu vládu medzitým pre jednostranné rokovanie o vízach s Američanmi kritizoval Brusel. Memorandum vedúce k ich zrušeniu podpísala česká delegácia vo Washingtone už predvčerom. Európska únia si na jeho dôkladné preštudovanie nechala čas.
Nechceme patriť k tým, čo potrebujú od Ruska povolenie, keď chcú zabezpečiť vlastnú obranu.
Mirek Topolánek, český premiér