BRATISLAVA. Ani tri mesiace od vládnej krízy nie je jasné, kto sa stane vlastníkom viac ako milióna štvorcových metrov pôdy v podtatranskej obci Veľký Slavkov, pre ktorú prišli o funkcie minister pôdohospodárstva Miroslav Jureňa a bývalý námestník riaditeľa Slovenského pozemkového fondu Branislav Bríza (obaja HZDS).
Katastrálny úrad v Prešove pred niekoľkými dňami zamietol odvolanie reštituentov, ktorým napadli rozhodnutie prokuratúry, ktorá zrušila návrh na vklad vlastníckeho práva k pozemkom. Kauza sa však nekončí, naopak – proces sa začína odznova.
VIDEO - Čo viac sme mali v tej kauze spraviť? pýta sa premiér Fico
VIDEO: Martin Čorej
Do 30 dní musia konať
Správa katastra v Poprade, kam patrí aj Veľký Slavkov, musí podľa zákona podnietiť nové konanie o zápise vlastníckeho práva k pôde. „Lehota je 30 dní,“ hovorí riaditeľka katastra Viera Spišiaková. Dovtedy musí úrad rozhodnúť, či prevedie pozemky, pre ktoré sa takmer rozpadla vládna koalícia, na reštituentov, alebo sa vrátia štátu.
Ak by kataster rozhodol v prospech reštituentov, mohli by pozemky v Tatrách previesť na spoločnosť GVM, s ktorou majú od augusta 2007 podpísanú kúpno-predajnú zmluvu. Za firmou stojí podnikateľ Milan Bališ, blízky šéfovi HZDS Vladimírovi Mečiarovi.
Premiér Robert Fico pritom po medializácii škandálu tvrdil, že urobí všetko, aby sa pôda vrátila štátu.
Základnou podmienkou, aby kataster mohol previesť pozemky na reštituentov však je, že Slovenský pozemkový fond spoločne s nimi odstráni chyby, pre ktoré zrušila prokuratúra návrh na vklad ich vlastníckeho práva k pozemkom.
„Ak budú splnené zákonné podmienky, nevidím dôvod, aby kataster nezapísal vlastnícke práva k pôde na reštituentov,“ povedal hovorca krajskej prokuratúry v Prešove Marián Spišiak. „Počkáme, ako rozhodnú a potom to preskúmame.“
Návrat pozemkov štátu ešte v decembri spochybnila aj ministerka pôdohodpodárstva Zdenka Kramplová (HZDS). „Z právneho hľadiska ich nie je možné reštituentom odňať.“
Otázne je, či môže fond v situácii, keď vláda najmenej do leta zastavila reštitúcie, odstrániť chyby, ktoré napadla prokuratúra. V zmluve o prevode pozemkov vo Veľkom Slavkove je totiž aj antedatovaný dodatok, ktorý podpísal bývalý šéf fondu, dnes trestne stíhaný Bríza.
Valko: Neurobia harakiri
Ak by chcel fond chybu napraviť, išiel by proti rozhodnutiu vlády, ktorá reštitúcie načas zastavila. „Nepredpokladám, že urobia takéto harakiri, takže to asi nechajú tak a pozemky sa vrátia štátu,“ myslí si právnik Ernest Valko.
Hovorca fondu Ľudovít Kavjak nevedel povedať, čo urobia. „Najskôr sa musíme oboznámiť s rozhodnutím katastra aj prokuratúry.“ Podľa informácií SME zrejme fond chyby neodstráni, keďže by porušil uznesenie vlády. To znamená, že pozemky sa dočasne vrátia štátu.
Po rozmrazení reštitúcií má fond dve možnosti – odstrániť chyby, ktoré mu vytkla prokuratúra a umožniť katastru, aby previedol pôdu v Tatrách na reštituentov. Alebo sa pokúsiť o vypovedanie zmluvy s tým, že pôvodní reštituenti by vzhľadom na politický charakter kauzy a firmu GVM v pozadí dostali náhradné parcely. Pozemky v Slavkove by potom fond pridelil iným reštituentom.
Priebeh kauzy:
10. apríla 2007 podpísal Bríza zmluvy o prevode pozemkov vo Veľkom Slavkove
16. mája podal fond návrh na vklad vlastníckeho práva k pôde v prospech reštituentov
19. mája podpísali reštituenti zmluvu o budúcej zmluve o predaji pozemkov s firmou GVM
9. augusta previedol kataster pôdu v Tatrách na reštituentov
24. augusta podpísali reštituenti kúpno-predajnú zmluvu s firmou GVM
december 2007 – prokuratúra v Poprade zrušila rozhodnutie o prevode pôdy na reštituentov
január 2008 – reštituenti sa odvolali, kataster im nevyhovel
február – kataster začal nové konanie o zápise vlastníckeho práva k pozemkom