Vydavateľ a šéfredaktor Samuel Abrahám.
Nietzsche je zvláštna postavička dejín filozofie. Ľuďom sa pri jeho mene väčšinou vybaví smrť Boha, nihilizmus, antiautoritárstvo, zneužitie nacizmom a občas podlomené psychické zdravie.
Tento čiernobiely pohľad na tohto svojského mysliteľa sa snaží dofarbiť aktuálne číslo časopisu Kritika & Kontext. Prípadne dať odpoveď na otázku, či špecifické, no určite veľmi čítavé dielo Friedricha Nietzscheho má čo ponúknuť aj dnešným generáciám.
„Nietzsche bol nahnevaný – a my by sme mali byť tiež. Nie preto, lebo mocní robia zlé rozhodnutia, ale pretože žiadne prijateľné rozhodnutia neexistujú,“ píše v úvode čísla kanadský profesor filozofie Béla Egyed. Nasleduje časť venovaná súčasným filozofom a ich odpovediam na otázky týkajúce sa Nietzscheho názorov, dobové reakcie na jeho tvorbu i štyri eseje o jeho smrti Boha či sebaprekonávaní.
„Nietzsche je extrémista a myslí si, že keď niekto nevyužíva možnosti, ktoré má, nemá právo na tie možnosti,“ odpovedá na otázku o pravdepodobnom prístupe Nietzscheho k budúcnosti demokratického človeka František Novosád.
Nietzscheho povestný extrémizmus je však dodnes v čomsi inšpiratívny. I v prerozprávaní revue Kritika & Kontext. Jeho pranier stádovitosti i pokrytecké kupovanie odpustkov má čosi v sebe i pre dnešného čitateľa. Vieme, že si nerozumel s klerikálmi, jeho predstave nadčloveka by však odporovali aj totalitárne režimy 20. i 21. storočia.
Autor: tp