Ficove prepočty sa nepotvrdili

Analýza z dielne ministerky Tomanovej neodpovedá jasne na otázku, pre ktoré vekové a príjmové skupiny je druhý pilier nevýhodný.

Pokiaľ mamičky majú po návrate na trh práce reálnu možnosť aktívneho zapojenia sa, mali by to brať ako faktor, ktorý hovorí za zotrvanie v druhom pilieri.Pokiaľ mamičky majú po návrate na trh práce reálnu možnosť aktívneho zapojenia sa, mali by to brať ako faktor, ktorý hovorí za zotrvanie v druhom pilieri. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ SME – PAVOL FUNTÁL)

BRATISLAVA. Ministerstvo práce poslalo do sociálneho parlamentného výboru analýzu, ktorá porovnáva výhodnosť prvého piliera s kapitalizačným.

Výbor si analýzu objednal po vyhláseniach šéfa Sociálnej poisťovne Bernátka, že druhý pilier je nevýhodný až pre milión sporiteľov.

Neskôr sa k tomu pridali aj tvrdenia premiéra Fica, že dôchodkové sporenie je výhodné pre ľudí, ktorí budú sporiť aspoň 20 rokov a zarábať nad 29­tisíc korún. Tým by sa sporenie stalo nevýhodným ešte pre viac ako milión ľudí.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Analýza tak mala dať odpoveď na otázku, ako sa k týmto číslam premiér a šéf poisťovne dopracovali. Premiér však v sobotu v Slovenskom rozhlase povedal, že vychádzal z internej analýzy, za ktorou stoja jeho poradcovia.

Rizikové skupiny jednoznačne neoznačili

V správe Tomanovej ministerstva sa však o konkrétnych počtoch sporiteľov, pre ktorých má byť druhý pilier nevýhodný, nehovorí. Nie je tam ani jednoznačná odpoveď na problém minimálnej výšky zárobku. Naopak ministerstvo v správe priznalo, že radiť ľuďom nie je jednoduché: „Množstvo faktorov, ktoré vplývajú na budúcu výšku dôchodkov, či už v priebežnom, alebo v kapitalizačnom systéme, je bohužiaľ také veľké a rozmanité, že dať jednoduchú odpoveď nie je možné.“

Ak by však mal byť druhý pilier výhodný pre ľudí, ktorí do dôchodku pôjdu v horizonte nasledujúcich 15 až 20 rokov, podľa ministerstva by výnosy dôchodkových fondov museli byť nerealisticky vysoké.

SkryťVypnúť reklamu

Šéf sociálneho výboru za HZDS Jozef Halecký považuje správu za výstižnú, ale uznáva, že na zadanie výboru celkom neodpovedala, lebo jednoznačne nedefinuje rizikové skupiny. „Autori tohto dokumentu to zrejme považovali za subjektívny názor jednotlivcov, a preto sa k tomu nevyjadrovali,“ povedal.

Správa podľa poslankyne za SDKÚ Ivety Radičovej potvrdila, že posúdenie výhodnosti sporenia závisí predovšetkým od dĺžky sporenia a nie od výšky príjmu. „Jej problémom je však nevyváženosť,“ myslí si.

Aj odborník na dane a odvody Jozef Mihál poukázal na to, že analýza mapuje súčasný stav bez toho, aby ukázala budúcnosť prvého piliera. No na druhej strane podrobne analyzuje riziká kapitalizačného piliera.

Poslankyňa SMK Klára Sárközy zo správy vyvodila záver, že sa zrejme robila na niečiu objednávku, aby „vystrašila ľudí“.

SkryťVypnúť reklamu

Ministerstvo v analýze tvrdí, že z pohľadu sporiteľa je dôležité porovnať výnosnosť jednotli­vých systémov. Vychádza z toho, že aj po roku 2014 bude v prvom pilieri platiť posilnený princíp solidarity, čo znamená, že ľuďom, ktorí budú zarábať menej, ako je priemerná mzda, štát k dôchodkom pridá na úkor lepšie zarábajúcich. Penzie majú zvýšiť aj ďalšie dodatočné opatrenia. Ministerstvo ráta aj so zavedením garancie minimálneho dôchodku. Preto pre nízkopríjmové skupiny poistencov sa v nasledujú­cich rokoch­ viac oplatí sporiť si na dôchodok iba v prvom pilieri, tvrdí sa v správe.

Halecký pripustil zmeny

Analýza vychádza aj z toho, že dôchodky z prvého piliera sa budú naďalej pravidelne valorizovať podľa výšky inflácie a rastu priemernej mzdy, kým doživotný dôchodok z druhého piliera nemusí byť v budúcnosti vôbec valorizovaný. Podľa Haleckého sa však spôsob valorizácie bude musieť zmeniť a zároveň sa pravdepodobne zvýši aj vek odchodu do dôchodku na 65 rokov.

SkryťVypnúť reklamu

V analýze sa nehovorí ani o tom, že o niekoľko rokov bude na Slovensku demografický problém. Podľa Haleckého je to zrejme preto, že „je to všeobecne známa vec“.

Radičová však pripomenula, že druhý pilier sa vytvoril práve preto, aby pomohol riešiť populačný problém.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 324
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 855
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 688
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 201
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 641
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 422
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 732
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 570
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu