BRATISLAVA. Otázka, kedy ľudia s duševnými chorobami potrebujú na návštevu psychiatra odporúčanie všeobecného lekára, sa vyrieši najskôr v apríli.
Zákon síce hovorí, že do 24 hodín od „náhlej zmeny zdravotného stavu“ sa odporúčanie nevyžaduje, nespresňuje však, čo považuje za takúto zmenu.
Čo je náhla zmena?
Ministerstvo zdravotníctva preto „vysvetlí, čo sa u týchto pacientov rozumie pod pojmom náhla zmena zdravotného stavu“, povedala jeho hovorkyňa Silvia Horváthová. Vysvetlením do konca marca doplní metodické usmernenie, ktoré už pripravilo. Platiť môže najskôr od apríla.
Riešenie navrhlo po rokovaní so zástupcami slovenských ambulantných psychiatrov, ktorí proti obnove takzvaných výmenných lístkov spísali petíciu.
Psychiatrička Kornélia Fabišíková, ktorá na rokovaní zastupovala Slovenskú lekársku úniu špecialistov, úpravu nepovažuje za dostatočnú. Na to, aby bolo každému jasné, čo sa myslí náhlou zmenou zdravotného stavu, podľa nej treba zmeniť zákon. „Odborné usmernenie je len také odporúčanie. Zdravotná poisťovňa ho môže a nemusí prijať. To sa môže každý týždeň zmeniť,“ povedala.
Zákon meniť neplánujú
Fabišíková dúfa, že zo strany ministerstva ide len o prvý krok. Predpis, že lístok netreba do 24 hodín od zhoršenia stavu, podľa nej nestačí. „Mnohé psychické problémy trvajú týždne, mesiace, kým sa človek odhodlá navštíviť psychiatra,“ tvrdí.
Ministerstvo však podľa Horváthovej „zatiaľ nepristúpi k zmene príslušnej legislatívy“, teda zákona o zdravotnej starostlivosti, ktorý o odporúčaní všeobecného lekára hovorí.
Prvý návrh na zrušenie výmenných lístkov, ktorý predložila podpredsedníčka KDH Mária Sabolová, parlament odmietol už v prvom čítaní.
Hlavný odborník ministerstva pre medicínu drogových závislostí Ľubomír Okruhlica mieni, že lístky majú opodstatnenie, ale zákon treba „spresniť odbornými usmerneniami tak, aby boli zohľadnené špecifiká rôznych pacientov a rôznych diagnóz“. Platí to podľa neho aj o ľuďoch, ktorí majú problémy so závislosťou od alkoholu či od drog.
Okruhlica hovorí, že u závislých ľudí je často viac v záujme spoločnosti ako samotných pacientov, aby sa vyliečili. Výmenné lístky by preto boli „ďalšou zbytočnou bariérou redukujúcou ich možnosť prístupu k liečbe“.