PRAHA, BRATISLAVA. Predsedovi českých zelených Martinovi Bursíkovi opäť ušli nervy. Televízia Nova v pondelok zverejnila jeho email, v ktorom si uľavil na adresu poslankyne Olgy Zubovej.
Tá v nedeľu svojim kolegom napísala, že pre operáciu nepríde na zasadnutie poslaneckého klubu. Do hodiny prišla prekvapenej poslankyni odpoveď od Bursíka. „Ona tá krava nás už nevie osloviť. To je neuveriteľné. Donútime ju k spolupráci silou, Kaťuška. Bozk Martin“, napísal.
Tieto riadky boli podľa všetkého určené poslankyni Kateřine Jacques (na snímke ČTK/AP s Bursíkom), ktorá je predsedovou neoficiálnou polovičkou.
Po tom, ako sa udalosť dostala na svetlo sveta, Bursík poprel, že by sa obsah mailu týkal Zubovej. „Bol to skrat, odklikol som reakciu, ktorá sa netýkala ani Olgy Zubovej, ani nebola určená pre ňu,“ tvrdil Bursík. Priznal však, že jeho reakciu ovplyvnili stupňujúce sa vnútrostranícke hádky.
Za Bursíkovo jasné faux pas však hovorí predmet správy, a to „Re: ospravedlnenka“, teda rovnaký, aký mala správa Zubovej. Bursík jej teraz nevie odpustiť, že mail nevymazala, ako ju o to požiadal. Navyše predstaviteľom strany napísala, aby svoje slová vysvetlil.
Zubová, ktorá v strane patrí k Bursíkovým oponentom, sa „preslávila“ pred vyše týždňom svojou neúčasťou na druhej prezidentskej voľbe. Krátko pred hlasovaním poslala esemesku, že je chorá, pričom zdravotné problémy nešpecifikovala. Bursík jej absenciu na najväčšej politickej udalosti opísal ako „neodpustiteľnú“.