MADRID, BRATISLAVA. Trinásť miliónov Španielov sedelo v pondelok večer pred televíznymi obrazovkami ako prikovaných. Prvýkrát po pätnástich rokoch si to pred voľbami rozdali v debate dvaja hlavní rivali: ľavicový premiér José Zapatero a líder opozície Mariano Rajoy.
V napínavých voľbách môže rozhodnúť aj maličkosť. Teda aj to, kto sa lepšie vykrúcal pred televíznymi kamerami. A podľa bleskových prieskumov si väčšina Španielov myslí, že ten lepší bol socialista Zapatero.
Imigranti
Kým ľavicový denník El País vyzdvihol náskok Zapatera v prieskumoch, pravicový El Mundo zdôraznil, ako sa Rajoyvi podarilo dostať premiéra do úzkych, napríklad pri imigrácii.
Imigranti sú popri ekonomike a terorizme najhorúcejšou predvolebnou témou. Zapatero je k nim ako ľavičiar zhovievavejší. Krátko po nástupe imigrantom zlegalizoval pobyt, ak mali prácu. Konzervatívec Rajoy jeho zmierlivú politiku označil za „import organizovaných delikventov a násilných gangov“.
Zo 45 miliónov Španielov sa už takmer desať percent narodilo v zahraničí, takže téma prisťahovalcov zaberá. Rajoy preto sľubuje sprísnenie imigračných pravidiel, ako aj zákaz moslimských šatiek na školách.
V jeden a pol hodinovej ostrej debate padali tvrdé slová. „Klamali ste, podviedli ste španielsky ľud,“ obvinil Rajoy premiéra, že tajne rokoval s teroristickou organizáciou ETA (Baskicko a jeho sloboda), aj keď baskickí separatisti prerušili prímerie a v decembri 2006 pri útoku zabili dvoch ľudí.
„Vy ste boli tým, kto klamal,“ vrátil mu Zapatero a pripomenul mu, ako pravicová vláda po teroristickom útoku 11. marca 2004 na madridskú železničnú stanicu tvrdila, že za útokom bola ETA, aj keď dôkazy hovorili o islamistických radikáloch. Táto chyba pravicovú Ľudovú stranu poslala do opozície a priniesla víťazstvo Zapaterovi.
Obaja politici sa vyzbrojili štatistikami od cien vajec po školské štipendiá. Rajoy vyčítal Zapaterovi recesiu španielskej ekonomiky i zvyšujúce sa ceny potravín, energie, či hypoték. Zapatero kontroval, že rast španielskej ekonomiky je oveľa vyšší, ako sa predpokladalo a recesia je len dočasná.
Liberál alebo konzervatívec
Dva týždne pred voľbami sú šance oboch lídrov podľa prieskumov verejnej mienky vyrovnané.
Zatiaľ tesne vedie Zapaterova Socialistická strana, ktorá za posledné roky začala rúcať tradičné španielske tabu zlegalizovala sobáše homosexuálov, ktorým dokonca umožnila aj adopciu detí a ospravedlnila sa za prenasledovanie ľudí počas Francovej diktatúry.
Obidve veci veľmi ťažko niesli pravicoví voliči. Návrat k „španielskym tradíciám a kultúre“ sľubuje konzervatívec Rajoy, za ktorým je aj španielska katolícka cirkev.
O tom, ktorej vízii dajú Španieli prednosť, sa rozhodne 9. marca.
Ja som so Sarkozym a Merkelovou. A ty si s Chávezom a Castrom. To je tvoja zahraničná politika.
Mariano Rajoy, líder španielskej opozície