Výdavky má každá univerzita iné, zahŕňajú mzdy pracovníkov školy, prevádzkové náklady, ale aj výdavky spojené s výučbou. Z tohto hľadiska je najdrahšie štúdium na košickej Univerzite veterinárneho lekárstva, kde študenti potrebujú na praktickú výučbu veľa pokusných zvierat. Výdavky na jedného študenta tu vlani dosiahli sumu 172 369 korún.
Najlacnejšie vychádza ročná výchova inžiera ekonómie – 26 570 korún. Štátne dotácie sú vysoké aj v prípade Akadémie umení v Banskej Bystrici a Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave.
Na všetky formy sociálnej podpory vysokoškolákov štát vlani dal 1,2 miliardy korún. Vyše 558 miliónov vyplatil na sociálnych, konkurzných a mimoriadnych štipendiách, na pôžičkách a príspevkoch na ubytovanie v internátoch a na stravu v jedálňach.
Sociálne štipendiá z asi 90-tisíc vysokoškolákov dostávalo iba 1,36 percenta. Mesačne to bolo 1000 korún. Od 1. januára sa zvýšila hranica príjmov na vznik nároku na sociálne štipendiá a sú už vyššie o 500 korún.
Lepšie na tom nie sú ani tí, čo potrebujú pôžičku zo študentského fondu. V tomto školskom roku boli síce priznané 4879 žiadateľom, ale od marca tohto roku vo fonde chýba takmer 40 miliónov. A tak tí, čo rátajú s dvojtisícovou mesačnou výpomocou počas desiatich mesicov kalendárneho roka, musia počkať. (or)