BRATISLAVA. Opozičné strany sa zmietajú v doteraz najväčšej politickej kríze od volieb, jej riešenie však nebolo prioritou včerajšieho stretnutia ich lídrov.
Otázky o generačnej výmene politikov považuje predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda za atraktívne pre médiá, predseda KDH Pavol Hrušovský zase nevie, čo si má pod týmto pojmom predstaviť.
Predsedovia SDKÚ a KDH nevidia za úvahami o generačnej výmene opozičných politikov svoj neúspech vo voľbách a prieskumoch verejnej mienky.
Mikuláš Dzurinda si myslí, že je za tým netrpezlivosť, napriek tomu sa snaží „na túto strunu naladiť“. „Prezradím vám štátne tajomstvo, opäť hľadám nové tváre.“
Výmenu lídra nechystá v blízkej budúcnosti ani jedna zo strán.
Dzurinda, ktorého na odchod vyzval podpredseda strany Juraj Liška, povedal, že výmene sa nebráni, ale nie tak, aby sa mu rozpadla strana.
„Také lepidlo ešte nevyrobili, aby mi nohavice prilepilo k predsedníckej stoličke,“ povedal Dzurinda. Obzvlášť nie po príležitosti, ktorú mal – osem rokov viesť Slovensko ako predseda vlády. „Čo už viac ja môžem snívať?“ spýtal sa.
Dzurinda však priznal, že hľadá nové tváre, „najlepšie na Slovensku“, tak ako vraj v minulosti našiel Ivetu Radičovú, Táňu Rosovú či Luciu Žitňanskú.
Na poznámku, že výmenu treba pre slabé výsledky strán, Mikuláš Dzurinda povedal, že na to je len jeden recept. „Práca, práca, práca“, diskusia s občanmi a programová alternatíva.
Nad budúcim lídrom KDH sa odkedy bol zvolený zamýšľa aj predseda Pavol Hrušovský, chce to však „pokoj“.
Hrušovský prišiel minulý týždeň o štyroch poslancov na čele s Vladimírom Palkom a Františkom Mikloškom. Tí stranu opustili aj pre nespokojnosť s predsedom.
Hrušovský nechápe, prečo sa o generačnej výmene hovorí, keď práve vďaka tejto generácii politikov je Slovensko takou prosperujúcou krajinou. Zamýšľa sa, čo to výmena vlastne je. Povedal, že čas dozrieva v každej jednej strane. „Netreba sa unáhliť, treba pokojne ale zodpovedne pripravovať budúcich lídrov a KDH to takto robí,“ povedal.
„Čo sa stalo za tie dva roky, odkedy sme odišli z vlády, že sme zostali takí nemožní?“ pýtal sa Hrušovský. Pripomína, že to bol Dzurinda, kto osem rokov viedol krajinu a urobil ju úspešnou.
VIDEO - Hrušovský: Spolupráca áno, zjednocovanie nie
VIDEO - Monika Tódová
Ako o Hrušovského náhradníkovi sa hovorí o podpredsedovi KDH Danielovi Lipšicovi. To, že chce na najbližšom sneme hnutia kandidovať za predsedu, si myslí aj Mikloško. Lipšic sa k tomu nevyjadruje. Prišiel však s návrhom na užšiu spoluprácu opozície, ktorú včera SDKÚ, KDH aj SMK predstavil. Teraz je podľa neho najvhodnejší čas, pretože rok pred voľbami už bude neskoro.
Užšiu spoluprácu úplne nezavrhli
O vízii Daniela Lipšica o užšej spolupráci opozície sa bude ešte hovoriť.
Nápad podpredsedu KDH Daniela Lipšica na užšiu spoluprácu opozície predsedu SDKÚ Mikuláša Dzurindu potešil. Naopak, predseda KDH Pavol Hrušovský zdôrazňuje, že každá strana musí zostať sama sebou.
„Táto pesnička je mojim ušiam, vždy bola, veľmi blízka,“ povedal Dzurinda o užšej spolupráci.
„KDH sa nebráni spolupráci, na druhej strane odmietame zjednocovanie, musíme v prvom rade myslieť na vlastné politické strany, aby zostali autonómne vo svojich politikách, aby hľadali prieniky spolupráce, kde je to možné,“ povedal zase Hrušovský.
Lipšic navrhol, aby opozičné strany zostavili spoločnú tieňovú vládu zloženú aj z nestraníkov, a vytvorili akýsi predvolebný blok, ktorý by mohol poraziť Roberta Fica. Chce tiež, aby sa strany pred voľbami zaviazali, že so Smerom ani jedna z nich vládnuť nebude. Viac povie tento týždeň.
Lipšic sa potešil
„Som príjemne prekvapený, že hlavnú myšlienku prijali,“ povedal Lipšic. Za užšiu spoluprácu sú podľa neho všetci.
Ani jeden z predsedov však nie je za tieňovú vládu. „Pašalíky“ sa podľa Dzurindu rozdávajú na konci a nie na začiatku.
Predseda SMK Pál Csáky povedal, že najskôr by mali vzniknúť akési programové skupiny.
„Tesnejšia spolupráca je žiaduca. Uvidíme, do akej miery budeme schopní spojiť naše programové východiská,“ povedal Dzurinda. „Prihováram sa za spoločný postup. Nikdy som neskrýval, že toto sú najbližší partneri SDKÚ.“
Nie novej SDK
Všetci traja predsedovia hovoria, že nechcú druhú SDK. Lipšic hovorí, že ani on. Do volieb by mala ísť podľa neho každá strana sama. „Nechceme sa vracať do obdobia mečiarizmu, keď nás okolnosti prinútili, aby sme vytvorili jeden volebný subjekt,“ povedal Hrušovský.