PRAHA, BRATISLAVA. Americký radar v Česku a zrušenie víz. To sú najväčšie témy, o ktorých bude zajtra český premiér Mirek Topolánek hovoriť s americkým prezidentom Georgeom Bushom v Bielom dome. Pred svojou cestou Topolánek pre agentúru AP povedal, že rokovania o radare by sa mohli uzavrieť už počas jeho dvojdňovej návštevy v Spojených štátoch.
Radarové komplikácie
Jeho optimizmus neskôr miernil vicepremiér Alexander Vondra. „Hovoriť o uzatvorení rokovaní je príliš silné slovo,“ povedal.
Plány Spojených štátov postaviť protiraketový radar v českých Brdoch sa nepozdáva najmä Rusku, ktoré sa Prahe vyhráža namierením jadrových hlavíc. Problém s ním má aj česká opozícia, najmä komunisti. Koaličná Strana zelených zasa požaduje, aby bol radar súčasťou systému NATO. Po uzavretí dohody s Američanmi tak ešte čaká Topolánka vyjednávanie na domácom fronte. Inak jeho plán v parlamente prejde len veľmi ťažko.
Česko chce rovnako ako Poľsko, kde má stáť v rámci amerického obranného systému protiraketová základňa, ukončiť rokovania pred aprílovým summitom NATO v Bukurešti.
Druhým významným bodom Topolánkovej cesty bude takzvané memorandum o porozumení, ktoré sa má týkať zrušenia víz. To vyvolalo v českej verejnosti, ako i v Bruseli rozpaky.
Na základe tohto dokumentu by vraj Praha poskytovala Washingtonu citlivé biografické a biometrické údaje o cestujúcich do Spojených štátov. „Tak to nie je,“ reagoval včera minister vnútra Ivan Langer. „Podarilo sa nám vyrokovať skutočne dobré podmienky a rozptýliť obavy predstaviteľov únie,“ dodal Langer. Pôvodný návrh, ktorý Američania posielali, sa podľa neho významne líši od finálnej verzie, ktorú by mal Topolánek podpísať s Bushom v stredu. Memorandum zverejnia pravdepodobne až po podpise.
Zavedenie bezvízového styku neznamená, že Česi budú môcť cestovať do Spojených štátov bez povolenia úradov. Ide iba o zmiernenie podmienok na vstup do krajiny. Cestujúci svoju žiadosť o schválenie cesty vyplnia elektronicky.
Bez víz ako Austrálčania
„Zrušenie víz je odmenou za ústretovosť českej vlády za radar,“ myslí si český politológ Rudolf Kučera. Naopak analytik Asociácie pre medzinárodné otázky Pavel Přikryl hovorí, že na zrušení víz sa pracovalo dlhé roky a „v súčasnosti ide už len o doladenie posledných technických detailov“. „Ide o výrazný posun, vízové podmienky majú byť podobné tým, aké dostali v Austrálii,“ dodal.