Na MS bez európskeho šampióna

V rozcvičke Konopkovi zaletela guľa za 20,30 m. V súťaži však neprehodil ani dvadsiatku. Slovenská výprava pocestuje na MS bez európskeho šampióna.

Miriam Bobková vyhrala v Eláne šprint nad prekážkami s veľkým náskokom pred súperkami.Miriam Bobková vyhrala v Eláne šprint nad prekážkami s veľkým náskokom pred súperkami. (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA. Atletická zima sa začala sľubne. Vďaka tomu bude mať Slovensko na svetovom halovom šampionáte štyroch atlétov. Toľko ako dosiaľ len raz: v premiérovom samostatnom vystúpení v Toronte 1993.

Domáca bodka za sezónou však pôsobila rozpačito. K doterajším štyrom limitárom sa za dva dni na národných majstrov­stvách v bratislavskom Elá­ne nikto nepridal. Z kvarteta nominovaných najkvalitnejší výkon dosiahol absentujúci trojskokan Vaľukevič: v belgickom Gente skočil 16,90.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nevyfrčala africká únava

SkryťVypnúť reklamu

Košické skokanské dvojičky v sobotu o pol deviatej v bratislavskom hoteli zobudili dopingoví komisári. „My sme spachtošky,“ vysvetľovala Jana aj v Daninom mene.

Akoby to predznamenalo deň, ba celý víkend.

Trojskokanka Dana po úvodných 13,97 a 13,86 v treťom po­ku­­se doletela za 14 m. Rozhodca však dvihol zástavku na znamenie prešľapu a navyše ju v poslednom odraze pichlo v nohe. Z narazenej päty sa napokon vykľul natiahnutý ihlicový sval.

„Nemá význam riskovať,“ usúdila a viac neskákala. „My sme s halou vlastne ani nerátali. Pod strechou sme absolvovali jediný tréning. Ako dopadol, radšej sa nepýtajte.“

„Majstrovstvá boli pre nás len testom po sústredení zameranom na olym­­piádu,“ potvrdil kouč Radoslav Dubovský.

Diaľ­karka Jana testovala najskôr rýchlosť. Rozbeh na 60 m vyhrala za 7,83, semifinále za 7,75, no vo finále časom 7,67 prehrala o štyri stotiny s 20­ročnou interistkou Erikou Bršelovou. „Strašne som zaspala na štarte,“ priznala.

SkryťVypnúť reklamu

V nedeľu začala svoju špeciálnu disciplínu výkonom 622 cm, potom nasledovalo päť prešľapov. „Nedokážem ešte zladiť rýchlejší rozbeh s odrazom,“ krčila ramenami. „Toľko, čo z osemnástich krokov, by som skočila aj z desiatich. Z nôh ešte nevyfrčala únava z juhoafrického sústredenia.“

Haborák už na tretie MS

Velďákové sa o Valenciu pokúšali štýlom buď–alebo. Výškar Peter Horák urobil štyri pokusy, guliar Mikuláš Konopka tri.

Ani posledný im nevyšiel. Horák získal aspoň titul, aj keď len na pokusy, lebo Kabelka si skočil halové maximum. Konopkovi ho vyfúkol jeho tréner Milan Haborák.

Na svetový halový šampionát pocestuje už tretí raz: na dvoch predchádzajúcich skončil siedmy. „Mojím cieľom bude aj tentoraz dostať sa do osmičky,“ ubezpečil 35­ročný veterán.

SkryťVypnúť reklamu

S Vaľukevičom aj otec

Najväčším slovenským tromfom vo Valencii však bude trojskokan Dmitrij Vaľukevič, ktorý výkonom 17,13 m figuruje vo svetových tabuľkách sezóny na piatom mieste.

Už vyše roka sa pripravuje v Moskve pod vedením legendárneho Vitolda Krejera. Vo Valencii ho však v slovenskej výprave bude sprevádzať jeho otec Gennadij, bývalý skvelý trojskokan. Okrem neho pocestuje aj Ivan Peťovský, tréner talentovaného osemstovkára Jozefa Repčíka, ktorý potvrdil formu časom a triumfom na 400 m.

Jediný rekord v štafete

Jediný slovenský rekord sa zrodil dubnickou zásluhou v mužskej štafete 4 x 400 m. Sľúkovej pokusy o ďalší v skoku o žrdi (415 cm) nevyšli. V mužskej súťaži prvý raz až traja Slováci skočili päť metrov. Z troch Tomášov na pokusy vyhral naj­mladší, 18-ročný Krajňák.

SkryťVypnúť reklamu

Mužské prekážkarské finále sa skončilo prekvapením: jednotka sezóny Matúš Janeček, najrýchlejší v rozbehu (7,93), nestál na stupňoch. Dobehol, podľa vlastného vyjadrenia s obavami o lýtko, až štvrtý. Víťazný Novosád si utvoril osobný rekord, bežal prvý raz pod osem sekúnd, ale tiež už v rozbehu.

Hladký šprint vyhral Krčmárek, zverenec bývalej hviezdy nad prekážkami Igora Kováča – zabehol slovenský výkon roka 6,92. Sľubný je aj juniorský rekord dvojstovkára Turčániho 21,63.

Štvorica na MS

800 m: Jozef Repčík (20 ), 1:47,06, Spartak Dubnica n. V., tréner: Ivan Peťovský, Halové MS: premiéra.

Trojskok: Igor Vaľukevič (26), 17,13, Spartak Dubnica n. V., tréner Vitold Krejer. Halové MS: Budapešť 2004 4. miesto (ešte za Bielorusko), Moskva 2006 23. miesto (15,92).

SkryťVypnúť reklamu

Guľa: Milan Haborák (35), 20,13, Dukla Banská Bystrica, tréner je sám sebe. Halové MS: Lisabon 2001 7. miesto (20,05), Birming­ham 2003 7. miesto (20,21).

60 m prek.: Miriam Bobková (28), 8,04, Spartak Dubnica n. V., tréner Eugen Laczo. Halové MS: premiéra.

Bobková:Zima sa rentovala

Na MS nepôjde o čas, ale o postup, tvrdí bežkyňa.

Halový šampionát vyhrala po troch rokoch. Časom o dve desatiny lepším. Pritom vtedy to bol slovenský rekord, teraz nie. Jeho piate zlepšenie za 24 dní jej ušlo o päť stotín.

Miriam Bobková je dnes prekážkárkou úplne inej trie­dy ako v roku 2005. Už v pr­vých pretekoch halovej sezóny splnila zväzom pritvrdený limit IAAF na svetový šam­pio­nát 8,15 s. Odvtedy podeň „klesla“ len raz, predminulý piatok v Birming­ha­me (8,24). Ešte aj tam však dosiahla lepší čas, než bol nedávno jej slovenský rekord.

SkryťVypnúť reklamu

„Pôvodne som mienila zabehnúť limit a potom sa už len chystať na majstrovstvá sveta,“ priznáva 28-ročná spiš­ská rodáčka. „Keď však aj vďaka manažérovi prišli ponuky na štarty v zahraničí, zapáčilo sa mi to.“

Rentovalo sa? „Zarobila som si na živobytie. Veď viete, že pre olympiádu som prerušila doktorandské štúdium,“ odvetila.

Prvý raz doma štartovala túto zimu až v sobotu. Zadar­mo. Na národných majstrovstvách. V bratislavskom Eláne za necelú hodinu zabehla dve šesťdesiatky s prekážka­mi ako cez kopirák: za 8,09 a 8,08. „Som maximálne spokojná,“ vravela.

Boli to úplne iné preteky než všetky doterajšie. „Keď nemám vážne súperky, musím sa sústrediť na seba. Niekedy je to lepšie, ako keď sa veľmi chcete vyrovnať silným konkurentkám a hrozí, že nepobežíte frekvenčne, ale šprintérsky.“

SkryťVypnúť reklamu

Kľúčová súťaž zimy Bobkovú len čaká. „Na svetovom šampionáte nepôde o čas,“ pri­pomína. „Rad­­šej 8,10 a po­stup do semifinále ako pod osem sekúnd a vy­padnutie.“

(mo)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 551
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 257
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 706
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 039
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 146
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 932
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 830
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 430
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu