PRIŠTINA, BRATISLAVA. Srbský premiér Vojislav Koštunica včera vyzval Spojené štáty, aby umožnili Bezpečnostnej rade OSN potvrdiť platnosť rezolúcie 1244, ktorá zaručovala zvrchovanosť Srbska nad Kosovom.
Srbi pokračujú v protestoch
Srbi žiadajú Západ o návrat pred jednostranné vyhlásenie nezávislosti Kosova, od ktorého uplynul už týždeň. V opačnom prípade sa bude podľa Koštunicu „kosovská kríza“ naďalej prehlbovať.
Násilie a explózie náloží v etnicky rozdelenej Kosovskej Mitrovici prinútili Európsku úniu, aby dočasne stiahla dvetisíc svojich zamestnancov, ktorí mali vyškoliť Kosovčanov, aby si v budúcnosti mohli sami spravovať verejné záležitosti.
Osobitný predstaviteľ EÚ Peter Feith médiám povedal, že ide len o dočasné opatrenie. V Mitrovici včera demonštrovalo asi tisíc Srbov proti odtrhnutiu južnej provincie.
Protesty sa uskutočnili aj v iných európskych krajinách. V Aténach a Moskve demonštrovalo v sobotu asi tisíc ľudí. Prosrbské skupiny protestovali včera aj pred centrálou OSN v Ženeve a asi štyritisíc Srbov žijúcich v Rakúsku prišlo na demonštráciu do Viedne.
Vznik nového štátu v Európe uznalo už 18 krajín vrátane Spojených štátov. Práve Washington cez víkend ostro kritizoval útok na americkú ambasádu v Belehrade a obvinil srbskú vládu z podielu na zodpovednosti. Americký veľvyslanec v Srbsku Cameron Munter vyzval Belehrad, aby zabránil ďalším násilnostiam voči diplomatickým misiám v krajine.
Rusi kritizujú krok Prištiny
Na strane Srbov stojí Rusko, ktoré Belehrad považuje za svojho najsilnejšieho spojenca. Dnes je v Belehrade na návšteve ruský vicepremiér Dmitrij Medvedev so šéfom diplomacie Sergejom Lavrovom. Veľvyslanec Ruska pri NATO Dmitrij Rogozin v sobotu varoval, že Moskva použije silu, ak sa EÚ dostane do konfliktu s OSN.
Ruský vyslanec pre spoluprácu proti terorizmu Anatolij Safonov prirovnal vývoj v Kosove k Mníchovskej dohode z roku 1938, ktorá Nemcom umožnila zabrať časť Československa.
Autor: toh, čtk