Piatok, 26. február, 2021 | Meniny má ViktorKrížovkyKrížovky

Horor namiesto futbalu

Útočník Arsenalu Londýn Eduardo da Silva príde po brutálnom faule v lepšom prípade o účasť na európskom šampionáte 2008, v horšom o celú kariéru.

Tento šľapák kapitána Birminghamu Martina Taylora nemožno označiť inak, ako bezohľadný a surový. Podobné zákroky na ihriská nepatria a zdôvodnenie, že nešlo o úmysel, ale len o prehnanú snahu, da Silvovi zdravie nevráti.Tento šľapák kapitána Birminghamu Martina Taylora nemožno označiť inak, ako bezohľadný a surový. Podobné zákroky na ihriská nepatria a zdôvodnenie, že nešlo o úmysel, ale len o prehnanú snahu, da Silvovi zdravie nevráti. (Zdroj: REUTERS)

BIRMINGHAM. Víkendové 27. kolo anglickej futbalovej Premier League odštartovalo šokom pripomínajúcim životne nebezpečné zranenie slovenského hokejistu Richarda Zedníka.

V úvodnom zápase medzi Birminghamom a Arsenalom Londýn uplynuli len tri minúty, keď kapitán domácich Martin Taylor bezohľadným spôsobom fauloval útočníka hostí Eduarda da Silvu a zlomil mu nohu.

Osem minút kriesenia

Brazílsky rodák reprezentujúci Chorvátsko potiahol tesne pred faulom loptu smerom k súperovej šestnástke. Oproti nemu sa vyrútil Taylor a v sklze ho zasiahol kopačkou tesne nad členok. Eduardovi ohol nohu v deväťdesiatstupňovom uhle a ten sa v bolestiach zrútil na trávnik.

Na ihrisko okamžite privolali lekárov hosťujúceho tímu a rýchlu zdravotnú pomoc. Všetkým však trvalo osem minút, kým útočníka Arsenalu naložili na nosidlá a odviezli do nemocnice Selly Oak. Netrvalo ani hodinu a na štadión prišla správa, že hoci je Eduardo mimo ohrozenia života, okamžite musí podstúpiť operáciu.

Doživotný zákaz futbalu?

„Hrôzostrašné! Podľa mňa by už Taylor nikdy v živote nemal hrať futbal,“ povedal hneď po zápase tréner Arsenalu Arséne Wenger. S odstupom niekoľ­kých hodín však svoje slová zmiernil. „Trochu som to prehnal. Všetci sme boli šokovaní tým, čo sa stalo. Moji hráči videli, v akom je stave a bolo im na vracanie.“ Televízia Sky Sports, ktorá vyrábala priamy prenos stretnutia, odmietla opakovať celý incident v spomalenom zázname.

Po zranení spoluhráča šokovaní hostia prehrali prvý polčas 0:1. V druhom síce vývoj stretnutia otočili, no domácim sa v poslednej minúte z penalty podarilo vyrovnať na 2:2.

Wenger: Stačí len jedenkrát

„Martin nie je zákerný hráč. V spomalenom zázname vyzerajú tieto zákroky nechutne. Pravdou však je, že Eduardo bol jednoducho prirýchly,“ bránil svojho kapitána v rozhovore pre Sky Sports tréner Birminghamu Alex McLeish. „Najhoršia vec, ktorú v takej situácii môžete počuť, je vyjadrenie, že ,on nie je taký hráč'. Také niečo však stačí spraviť len raz za život,“ oponoval Wenger.

V sobotu podvečer sa k incidentu vrátilo v oficiálnom vyhlásení aj vedenie domáceho klubu. „Po zhliadnutí záznamu sme dospeli k názoru, že nešlo o úmyselný faul. Celý klub i Martin Taylor však želáme Eduardovi rýchle uzdravenia.“

Dvadsaťštyriročný rodák z brazílskeho Ria de Janeiro si s určitosťou nezahrá na letnom európskom šampionáte, na ktorom mal reprezentovať Chorvátsko. Do Arsenalu prišiel v lete minulého roku z Dinama Záhreb.

Eduardo da Silva

Dres Chorvátska obliekol 22-krát, 13–krát napol sieť súperových brankárov.

V nedávno skončených bojoch o EURO 2008 bol s desiatimi gólmi v dvanástich zápasoch druhým najlepším strelcom celej kvalifikácie.