BRATISLAVA. Anton Kováčik, šéf najväčšej zdravotnej poisťovne, sa rozhodol odstúpiť.
Ako dôvod uviedol už bývalý riaditeľ štátnej poisťovne osobné dôvody. Koaliční aj opoziční poslanci boli jeho rozhodnutím zaskočení a neočakávali ho. Opoziční poslanci sú presvedčení, že za jeho odstúpením je ministerstvo zdravotníctva. „Buď s ním nebolo ministerstvo spokojné alebo Kováčik už nebol ochotný plniť klientelistické objednávky Smeru,“ povedal Viliam Novotný z SDKÚ.
Nerealizoval predstavy Smeru
Odstúpenie Kováčika je podľa poslancov o to zarážajúcejšie, že ešte v utorok sa s nimi stretol a prezentoval im predstavu poisťovne o pevnej sieti zdravotníckych zariadení a postupe pri uzatváraní zmlúv.
Zástupcovia Všeobecnej zdravotnej poisťovni (VšZP) plánovali v polovici marca zverejniť, s ktorými zariadeniami nechcú uzatvoriť zmluvy alebo nezazmluvniť niektoré ich oddelenia. Keďže VšZP je s 57–percentným podielom najväčšia zdravotná poisťovňa na trhu, znamenalo by to pre niektoré nemocnice zánik. „Kováčik zrejme nechcel preferovať štátne zariadenia pred neštátnymi ako strana Smer,“ povedal Novotný.
Aj ďalší poslanec z SDKÚ Peter Markovič vidí za odchodom Kováčika politiku. „Politika strany Smer v zdravotníctve je jasná. Smer nediskutuje o svojich plánoch v zdravotníctve a agresívnym spôsobom presadzuje svoje záujmy,“ povedal Markovič. Vedenie poisťovne podľa neho nevedelo realizovať predstavy Smeru ako štátneho socialistického zdravotníctva. Ministerstvo zdravotníctva tvrdí, že bolo s prácou Kováčika spokojné a neboli žiadne tlaky na jeho odvolanie.
S ministerstvom súhlasia aj koaliční poslanci zo zdravotného výboru. „Pod jeho vedením sa urobilo mnoho dobrých krokov. Postupne vnášal do poisťovne poriadok a koncepciu,“ povedal Štefan Zelník z SNS. Podľa Dariny Gabániovej to bol človek na správnom mieste.
Problémy so zákazkou
Do funkcie šéfa VšZP vymenoval Kováčika v septembri 2006 súčasný minister zdravotníctva Ivan Valentovič.
Vo svojej funkcii tak bol necelý rok a pol. Počas jeho pôsobenia poisťovňa zadala zákazku za 139 miliónov korún bez výberového konania firme, kde pôsobí aj bývalá poslankyňa Smeru Edita Angyalová. Zákazka sa týkala projektu internetovej zdravotnej knižky pre poistencov. Postupom poisťovne sa zaoberal aj Úrad pre verejné obstarávanie, ktorý proces výberu dodávateľa pozastavil.
V januári sa poisťovňa rozhodla nepodpísať zmluvy so šiestimi zariadeniami. Kováčik chcel v redukcii nemocníc pokračovať.
Budúci týždeň sa uskutoční mimoriadne valné zhromaždenie. Podľa Novotného končí aj celé predstavenstvo. Kováčika by podľa neoficiálnych informácií mala nahradiť súčasná riaditeľka druhej štátnej zdravotnej poisťovne Spoločnej zdravotnej Zuzana Zvolenská.
Ale opakujem, lekárska verejnosť aj zdravotné poisťovne, aj politici, všetci sú už o tom presvedčení, že je vhodný čas, aby k redukcii nadbytočných kapacít došlo.
Anton Kováčik, v rozhovore pre denník SME 19. januára 2008