BRATISLAVA. Ľudia, ktorí si sporia na dôchodok v druhom pilieri, si môžu skontrolovať stav svojich dôchodkových úspor aj na ročnom výpise z osobného dôchodkového účtu. V týchto dňoch ich svojim klientom zasielajú dôchodkové správcovské spoločnosti.
Okrem celkovej výšky úspor by si mal každý vo výpise skontrolovať, či sa mu príspevky na dôchodkový účet pripisovali pravidelne každý mesiac. Môže sa totiž stať, že napríklad za január 2007 neprišiel sporiteľovi príspevok začiatkom februára, ale až v máji, teda o tri mesiace neskôr.
Oneskorenie platby neznamená iba stratu
Ak sa sporiteľovi pripíše príspevok na účet v druhom pilieri s niekoľkomesačným oneskorením, môže prísť o časť výnosov. Paradoxne tým môže aj získať, a to v prípade, ak hodnota dôchodkovej jednotky počas obdobia, keď platba meškala, klesla.
Hodnota dôchodkovej jednotky závisí od toho, v akom dôchodkovom fonde si občan na penziu sporí a ako dôchodková spoločnosť investuje úspory ľudí.
Ak Sociálna poisťovňa pošle na účet sporiteľa príspevok s oneskorením, mala by mu za to zaplatiť. Podľa zákona je to len vtedy, ak sa so zaslaním príspevku omešká o viac ako 45 dní. Táto lehota sa počíta odo dňa, keď sa príspevok priradí na účet Sociálnej poisťovne. Z výkazu zamestnávateľa je teda jasné, koľko na odvodoch zaplatil za jednotlivých pracovníkov. Sociálna poisťovňa vie teda zistiť, akú výšku príspevku má poisťovňa poslať za jednotlivých sporiteľov.
Lehota 45 dní sa však počíta najskôr od dátumu splatnosti prípevkov. V prípade zamestnanca platí, že ak zamestnávateľ neurčí deň na výplatu príjmu, splatnosť príspevkov je v posledný deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, za ktorý sa platí poistné a príspevky.
Ak Sociálna poisťovňa nestihne poslať platbu načas, mala by bezodkladne zaplatiť penále. Podľa zákona je vo výške jednej tristošesťdesiatpätiny základnej úrokovej sadzby Národnej banky Slovenska za každý deň omeškania. Táto úroková sadzba je dnes 4,25 percenta. Rastové dôchodkové fondy ročne zarobia okolo štyroch percent.
Keď akciové trhy rastú rýchlejšie, peniaze zo Sociálnej poisťovne sporiteľovi nemusia ušlý výnos pokryť. No ak by trhy klesali, sporiteľ vďaka penále, ktoré mu uhradí Sociálna poisťovňa, môže zase zarobiť.
Ešte do roku 2007 bolo penále vo výške 0,05 percenta omeškanej sumy denne. V ročnom vyjadrení šlo o zhodnotenie meškajúcich úspor o 18,25 percenta. Penále tak vysoko prevyšovalo úrok, ktorým by sa omeškaný príspevok zhodnotil v dôchodkovom fonde.
Sociálna poisťovňa zaplatila dôchodkovým spoločnostiam do konca januára 2008 penále vo výške 8,951 milióna korún.
Z penále, ktoré zaplatí sporiteľovi Sociálna poisťovňa, si správca dôchodkových úspor nesťahuje žiadny poplatok.
Presnú informáciu o penále sporiteľ ľahko nezistí
Či Sociálna poisťovňa zaplatila sporiteľovi penále za meškajúce platby, zistí majiteľ dôchodkového účtu z ročného výpisu alebo si stav svojho dôchodkového účtu môže pozrieť aj na internete cez prístupové heslá, ktoré mu poslala dôchodková správcovská spoločnosť. Ak ich stratil, môže požiadať o nové.
No z výpisu alebo na internete sporiteľ nezistí, za aké obdobie mu Sociálna poisťovňa zaplatila dlžnú sumu. Nepovedia mu to ani v dôchodkovej spoločnosti, lebo poisťovňa im doteraz túto konkrétnu informáciu neposkytovala. Podľa Viktora Kouřila z VÚB Generali by sa to malo v krátkom čase zmeniť.
Kliknite - obrázok zväčšíte.
Ako kontrolovať účet
Dôchodkové správcovské spoločnosti (DSS) posielajú každému sporiteľovi raz ročne výpis z jeho osobného dôchodkového účtu. Sporiteľ z výpisu zistí nielen to, aký je stav jeho majetku na dôchodkovom účte, ale aj to, či sa mu platby pripisovali pravidelne každý mesiac.
Z výpisu zistí aj to, koľko si DSS stiahne z jeho príspevkov alebo dôchodkových úspor za vedenie penzijného účtu a za správu dôchodkového fondu.
No pravidelnosť príspevkov a to, ako sa zhodnocujú, si každý môže oveľa častejšie overiť cez internet na svojom účte cez prístupové heslo. Na dennej báze si môže pozrieť aktuálnu hodnotu jeho dôchodkových úspor. Zistí tam aj to, kedy a v akej výške sa mu na dôchodkový účet pripísali príspevky, ako aj výšku poplatkov, ktoré raz mesačne platí DSS.
Na aktuálny stav svojho dôchodkového účtu sa môže sporiteľ opýtať svojej DSS aj cez telefón. Musí sa však identifikovať napríklad cez rodné číslo a číslo dôchodkovej zmluvy.
Penzijné spoločnosti na webových stránkach zverejňujú aj aktuálne hodnoty dôchodkových jednotiek.
(of)
Čo ak platby meškajú
Ak sporiteľ zistí, že príspevky mu na jeho osobný dôchodkový účet v druhom pilieri boli pripísané oneskorene alebo tam vôbec neprišli, mal by sa informovať u svojho zamestnávateľa, či zaňho platí odvody do Sociálnej poisťovne.
Ak zaňho platí, s vysvetlením, prečo platby meškajú, by sa mohol obrátiť na svoju dôchodkovú spoločnosť. Tá ho spravidla odkáže na Sociálnu poisťovňu, ktorá má zasielanie platieb na starobné dôchodkové sporenie na starosti.
Sporiteľ sa v prípade meškajúcich platieb do druhého piliera môže obrátiť aj na ministerstvo práce. Od januára totiž vykonáva dohľad nad postupovaním príspevkov na starobné dôchodkové sporenie.
No všetky podnety, ktoré sa týkajú príspevkov do konca roka 2007, by mala doriešiť ešte Národná banka Slovenska spolu so Sociálnou poisťovňou.
„Vo svojej žiadosti by mal sporiteľ napísať, za aké obdobie mu príspevky na osobnom dôchodkovom účte chýbajú, resp. ktoré príspevky mu boli pripísané oneskorene,“ odporučilo vo svojom stanovisku ministerstvo práce.
(of)
Prečo platby meškajú
Dôvodov, prečo sa príspevky sporiteľov môžu na ich dôchodkový účet v druhom pilieri pripísať oneskorene, môže byť niekoľko. Zamestnávatelia podľa Sociálnej poisťovne napríklad neskoro prihlásia zamestnancov do registra poistencov a sporiteľov. Do Sociálnej poisťovne neskoro pošlú elektronický výkaz s údajmi o poistencoch, prípadne nesprávne uvedú rodné číslo niektorého z nich. Alebo poistné za svojho zamestnanca neodvedú vôbec.
Preto sa v prípade meškajúcich platieb treba najprv informovať u zamestnávateľa. Ak potvrdí, že odvody hradí načas, sporiteľ by sa mal na to opýtať v Sociálnej poisťovni.
Živnostníci zase neskoro zaplatia dôchodkové odvody alebo Sociálnej poisťovni nepredložia výpis z daňového priznania. Dobrovoľne dôchodkovo poistené osoby nie vždy uhradia dôchodkové odvody poisťovni.
Správcovské spoločnosti tvrdia, že za meškajúce platby nezodpovedajú. Príspevky pripíšu klientom na ich osobné účty hneď, ako prídu zo Sociálnej poisťovne.
(of)