PARÍŽ, BRATISLAVA. Francúzsky prezident si po železničiaroch, ktorým siahol na penzijné privilégiá, a verejnoprávnych novinároch, ktorých chce zase obrať o zisky z reklamy, pohneval najnovšie aj učiteľov.
Ich trpezlivosť napínal už novou reformou školstva, najnovšie ich ostrý nesúhlas vyvolal návrhom, aby si desaťroční školáci „adoptovali“ detskú obeť holokaustu.
Učitelia: Ublíži to deťom
Nicolas Sarkozy chce v krajine, ktorej história je poznačená náboženským a rasovým napätím, vštepovať mladej generácii toleranciu. Chce tak predchádzať protispoločenskému násiliu, ktoré je podľa neho dôsledkom zanedbanej výchovy detí k hodnotám a úcte ku kolektívnej histórii ľudstva.
Týždenník Le Nouvel Observateur si myslí, že Sarkozy sa inšpiroval návštevami múzea Holocaust Memorial vo Washingtone, kde každý návštevník dostane odznak s menom jednej obete nacistickej represie proti židom. „Na dospelého človeka to môže mať významný účinok, ale pre dieťa to môže byť traumatizujúca skúsenosť,“ píše týždenník.
„Nemôžeme žiadať od desaťročného školáka, aby sa identifikoval s mŕtvym dieťaťom,“ povedala Simone Veilová, predsedníčka Nadácie pamiatky holokaustu.
Je jednou z tých, ktorí prežili Osvienčim, a v stredu sedela na výročnom večere francúzskych židovských organizácií vedľa Sarkozyho, keď predniesol svoj návrh.
Ku kritike sa pripojili psychológovia a učitelia základných škôl, ktorých reprezentuje odborová organizácia FSU. „Nikto nemôže položiť zodpovednosť, za to, čo sa dialo v minulosti, na plecia malých školákov,“ povedal pre Reuters zástupca organizácie Gilles Moindrot.
Návrat k starým metódam
Sarkozy však kritiku odmieta. „Nebudete traumatizovať deti, keď im dáte dar pamäti národa,“ citoval ho Reuters. „Musíme deťom povedať pravdu,“ dodal francúzsky prezident.
Viac ako 11–tisíc židovských detí bolo deportovaných do Osvienčimu z Francúzska počas vojnovej okupácie krajiny Nemeckom.
Sarkozy tvrdí, že liberálny prístup v školstve môže za to, že až 20 percent detí končí piatu triedu bez toho, aby vedelo poriadne čítať a písať. Jeho reforma, ktorú minister školstva predstavil v stredu, je návratom k starým metódam.
Školákov čakajú lekcie o symboloch republiky, holokauste a veľkých postavách histórie, akými boli de Gaulle či Voltaire. Neminie ich ani spievanie Marseillaisy. Učitelia tvrdia, že je to návrat k memorovaniu dátumov a školstvu 50. rokov.
Nechceme poslať do každej triedy policajta.
Xavier Darcos, francúzsky minister školstva