JOHANNESBURG. Roberto Mugabe mal podľa ústavy z roku 1980 zastávať prezidentskú funkciu maximálne dvakrát a jeho mandát mal vypršať v roku 1992. Dnes sa píše rok 2008 a po sérii zmanipulovaných volieb v réžii vládnej strany Zanu-PF sa už na ústavu neodvoláva ani opozícia.
Šance na výhru sú najvyššie
„V atmosfére úplného bezvládia je ústava zbytočná,“ priznal v juhoafrických médiách Mugabeho opozičný protikandidát z Hnutia za demokratickú zmenu Morgan Tsvangirai.
Mugabe má v marcových voľbách paradoxne najvyššiu šancu na výhru od svojej víťaznej premiéry z roku 1980. A to aj bez tradičnej represie pri sčítavaní hlasov.
Opozícia, ktorá pred šiestimi rokmi Mugabeho takmer porazila, sa rozpadla a namiesto jedného silného kandidáta ponúka až troch.
Inflácia prekonáva rekordy
Diktátor Mugabe voličom neponúka nijaký konkrétny plán na oživenie hospodárstva, ktoré od začiatku milénia padá len strmo dole. Ku stavu ekonomiky sa napríklad tento rok vyjadril len raz.
Tvrdil, že hyperinflácia v krajine vďaka menovej reforme z vlaňajška neprekročila 8tisícpercentnú hranicu.
Medzinárodné inštitúcie však hovoria, že za tento mesiac inflácia prekročila hodnotu 100-tisíc percent. V hlavnom meste Harare sa na chlieb čaká aj niekoľko dní. Pre tých, čo v rade skolabujú, už neprídu sanitky, lebo ministerstvo zdravotníctva podľa vládneho denníka Herald nemá prostriedky na palivo za ceny na čiernom trhu.
Mugabe v kampani stavil na osvedčený imidž rebelanta proti Západu, čo oceňujú najmä jeho spojenci v Africkej únii. Naposledy zaútočil na nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú, ktorá dlhodobo kritizuje represívne pomery v Zimbabwe. Mugabe ju nazval Hitlerovým pohrobkom.
O svojom víťazstve nepochybuje. Prezidentská kancelária už omylom zverejnila oficiálny program inaugurácie nového prezidenta, ktorým bude - Mugabe.
Autor: Roman Lipták