Strážil obávaný Berlínsky múr a dal
zabiť aspoň 11 ľudí, ktorí utekali za lepším
životom. Nikdy to úprimne neoľutoval.
Na hranici medzi východným a západným Nemeckom zomrelo počas studenej vojny vraj až tisíc ľudí. Klaus-Dieter Baumgarten o tom vedel svoje. Bol posledným šéfom východonemeckých pohraničníkov. Dokonca za života obhajoval stavbu Berlínskeho múra. Ani v 400-stranovej biografii, ktorú do-končil dva týždne pred smrťou, nie je podľa nemeckých médií náznak ľútosti. Zomrel krátko pred 77. narodeninami na rakovinu.
Baumgarten vstúpil v roku 1948 do komunistickej strany a o rok neskôr sa dostal do ľudovej polície. Študoval v Sovietskom zväze na vojenskej akadémii, neskôr na akadémii generálneho štábu. Dotiahol to na generálmajora. Od roku 1979 až do roku 1990 šéfoval pohraničníkom NDR. Bol na Berlínskom múre, keď zahynula posledná obeť - Chris Gueffroy. Baumgarten popieral, že by vydal príkaz strieľať do ľudí, ktorí sa pokúsili opustiť komunistickú NDR. Bol to však on, kto v roku 1982 prikázal podriadeným, aby utečencov zlikvidovali prvou ranou.
Ako jedného z mála ho za streľbu na hraniciach súdili a odsúdili. V roku 1996 dostal šesť rokov nepodmienečne. Súd ho uznal za vinného za jedenásťnásobné zabitie a päťnásobný pokus o zabitie. Odsedel si len polovicu trestu. V marci 2000 ho prepustili, vydal knihu Hranice NDR. Uväznenie v nej opísal ako porušenie práv a osobnej slobody. Nikdy vraj nevydal príkaz, za ktorý by sa dnes musel hanbiť. (mim)