Čo spôsobuje vznik nádorov na viniči?

Pôvodcom tejto choroby je baktéria Agrobacterium tumefaciens. Vyskytuje sa všade tam, kde sa pestuje vinič alebo ovocné dreviny. Je polyfágom, preto má široký okruh hostiteľov medzi drevitými aj bylinnými druhmi. Vytvára veľa kmeňov rozličných vlastností

Nádor sa začína vytvárať zvyčajne začiatkom júna. Najprv je hladký, mäkký, šťavnatý, svetložltej farby, podobný hojivým pletivám. Neskôr hnedne a na povrchu sa tvorí zvráskavené korkové pletivo, ktoré stvrdne.Nádor sa začína vytvárať zvyčajne začiatkom júna. Najprv je hladký, mäkký, šťavnatý, svetložltej farby, podobný hojivým pletivám. Neskôr hnedne a na povrchu sa tvorí zvráskavené korkové pletivo, ktoré stvrdne.

aj patogenity.

Napadnutie viniča sa prejavuje najprv slabým rastom a chlorózou listov. Na modrých odrodách sa listy sfarbujú do jasnočervena. Charakteristickým príznakom je vytočenie listov smerom hore, takže stopka zviera s hlavnou žilou ostrý uhol.

Nádor sa začína vytvárať zvyčajne začiatkom júna. Najprv je hladký, mäkký, šťavnatý, svetložltej farby, podobný hojivým pletivám. Neskôr hnedne a na povrchu sa tvorí zvráskavené korkové pletivo, ktoré stvrdne. Na jeseň zaschne, cez zimu odumrie a teraz na jar možno vidieť, ako sa postupne rozpadáva.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

V budúcom roku sa vytvoria ďalšie nádory na okrajoch toho pôvodného.

Najčastejšie možno nájsť nádory na starom dreve, na hlave kra alebo na jeho kmeni, zriedkavejšie na dvoj- až trojročnom dreve. Pri mladších rastlinách to býva v okolí miesta štepenia. Toto sú tzv. primárne nádory. Po preniknutí baktérií do cievnych zväzkov, ktorými sa dostanú postupne do celej rastliny, vznikajú tzv. druhotné nádory po celej rastline.

Choroba sa prenáša napadnutým množiteľským materiálom, či už podpníkovým, alebo ušľachtilým. Postihnuté štepy v škôlkach môžu hromadne hynúť a prežívajúce rastú slabo. Po vysadení do vinice môže väčšina z nich odumrieť a potrebná je nová výsadba, čím vznikajú veľké škody. Pri napadnutí starších výsadieb kry síce nehynú, avšak rastú pomaly a ich rodivosť postupne klesá o 20 až 50 percent. Často sú touto chorobou postihnuté višne, najmä na koreňoch a koreňovom krčku, či už v sadoch, alebo v škôlkach. Pri ochrane treba napadnuté časti odrezať a spáliť, pričom použité náradie sa odporúča dezinfikovať. Rozmnožovací materiál sa nesmie brať z napadnutých jedincov. Keďže baktérie môžu vnikať do rastliny iba cez poranené miesta, je jasné, že mechanicky nepoškodený vinič nikdy nenapadnú, preto treba pri kultivačných prácach dbať na nepoškodenie rastlín.

SkryťVypnúť reklamu

Prehnojenie dusíkom spôsobuje príliš bujný rast a nevyzretie dreva, ktoré je potom ľahšie infikované. Naopak, dostatok draslíka a fosforu zvyšuje odolnosť rastlín.

Odrodová náchylnosť súvisí s odolnosťou proti mrazom, čiže odrody s veľmi dobrým vyzrievaním dreva netrpia ani nádorovitosťou. Zvýšený výskyt nádorovitosti býva po zimách so silnými mrazmi, následkom ktorých dochádza k popraskaniu nadzemných častí. Tak to bolo aj v zime 1996/1997, keď v niektorých polohách kry namrzli. Aj náhle prechodné, nadmerné zvýšenie vlhkosti, najmä počas letných mesiacov, podporuje vznik nádorov. Z toho vyplýva určitá ročníková súvislosť a preto, našťastie, už viacero rokov za sebou sú výskyty nádorovitosti zriedkavosťou.

Stanislav Barok

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 538
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 224
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 704
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 952
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 954
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 952
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 818
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 457
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu