Konstancia, prístav na pobreží Čierneho mora, bola známa ako kanál na pašovanie drog a zbraní a domov kurdských, ukrajinských, tureckých gangov a takisto miestnej mafie. Aj rumunskú mafiu chránili bývalí príslušníci Securitate, bývalej komunistickej tajnej služby. V súčasnosti sa bezpečnostní pracovníci EÚ a USA nazdávajú, že miestne mafiánske skupiny využívajú Rumunsko na prepieranie špinavých peňazí hlavne prostredníctvom nehnuteľností.
"Nehnuteľnosti sú zvlášť na muške," povedal styčný dôstojník Interpolu pre Rumunsko Paolo Sartori, ktorý sleduje mafiánske aktivity v južnej a vo východnej Európe. "Je to jeden z najľahších spôsobov, ako preprať peniaze."
Bukurešť je zasa domovom "cigánskej mafie". Sústavy rómskych klanov a rodín ovládajú "obchody" ako krádeže áut, prostitúciu, pašovanie ľudí a drog. K popredným menám patria bratia Camatariovci, bratia Raducanu Spoitoru a Fane, ktorý utiekol z Rumunska po tom, čo mačetou odťal ruku policajtovi.
Jazyková podobnosť rumunčiny a taliančiny urobila z Rumunska tiež útočisko pre taliansku Cosa Nostru a Camorru.
Čínske triády boli v Rumunsku tiež veľmi aktívne. Od roku 1990 do roku 1997 vstúpilo na toto územie vyše 70-tisíc Číňanov. V súčasnosti má krajina
3-tisíc spoločností s čínskou účasťou.
Rumunsko využili aj teroristické skupiny ako Moslimskí bratia a Kurdská oslobodenecká armáda PKK. Diribas Ramazan z PKK bol napríklad vyhlásený za personu non grata za to, že v Rumunsku založil falošnú Asociáciu kurdských kupcov a aj tábor vo vnútrozemí na ideologický a polovojenský výcvik regrútov PKK. Ahmed Eltajeb Mohed, ktorý tvrdí, že študoval medicínu, medzitým založil v 90. rokoch spoločnosť menom Fawar, ktorá slúžila ako krytie na verbovanie a zakladanie pobočky Moslimských bratov v Rumunsku, odkiaľ sa mali organizovať atentáty v zahraničí. Bol vyhostený a vyhlásený za nežiaduceho v roku 1999.
(tn)
ZDROJ: Zaur Borov a Stephen Bowers, "Illegal weapons traffic in Eastern Europe", Center for Security and Science, 2002.