BRATISLAVA, BRUSEL – V Bruseli sa dnes bude rozhodovať o šanciach Slovenska na vstup do NATO. Minister zahraničia Eduard Kukan a minister obrany Jozef Stank budú rokovať s veľvyslancami 19 členských krajín aliancie. Spoločne budú hodnotiť správu o pokroku slovenskej pripravenosti na vstup.
„Stretnutie bude veľmi dôležitým signálom pre členské krajiny do rozbiehajúcej sa diskusie o pokračovaní procesu rozšírenia,“ povedal včera pre TASR slovenský veľvyslanec pri NATO Peter Burian. Za kľúčové považujú zasadnutie Severoatlantickej rady (NAC) aj obaja ministri.
Slovensko chce podľa Stanka presvedčiť radu NATO, že to so vstupom myslíme vážne a poctivo a že členstvo v aliancii „považujeme za náš životný záujem“. Minister predpokladá, že hodnotenie správy o pokroku v plnení úloh Akčného plánu pre členstvo (MAP) dopadne pre nás dobre. „Našich partnerov v aliancii môžem s čistým svedomím informovať, že zatiaľ nevidím žiaden relevantný dôvod, ktorý by mohol spochybniť plnenie ktorejkoľvek z našich úloh,“ povedal pre SME Stank.
Rezort obrany musí do roku 2006 splniť 64 partnerských cieľov. Len tohto roku sa na ich zabezpečenie vynaloží 2,365 miliardy korún.
Správa hodnotí našu pripravenosť vo vojenskej, politickej, ekonomickej, legislatívnej a bezpečnostnej oblasti. Pozitívne hodnotenie možno čakať v súvislosti s prijatím novely ústavy a bezpečnostnej stratégie. K plusom posledného roka možno tiež prirátať, že vláda schválila legislatívny rámec zákona o ochrane utajovaných skutočností, obrannú stratégiu štátu a tiež predloženie vojenskej stratégie.
Podľa Buriana správa hodnotí pozitívne aj posun vo vojenskej oblasti. Predovšetkým stanovenie si dosiahnuteľných cieľov a posilnenie koncepčnosti obranného plánovania. „Sú to také jednoznačné kroky, že by mali byť aj primerane ohodnotené,“ povedal Stank. Aliancia podľa Buriana vidí určité slabé miesta, najdôležitejšie však je, že vidí pozitívny trend.
Slovenský veľvyslanec v NATO upozorňuje, že ešte dôležitejší bude tretí cyklus hodnotenia Akčného plánu pre členstvo. Ten by mal vrcholiť na budúci rok, teda tesne pred jesenným summitom NATO v Prahe. Práve tam by sa malo rozhodnúť o ďalšom rozšírení. Podľa signálov z členských krajín NATO by aliancia mala pozvať nových členov. Za jedného z najhorúcejších kandidátov je považované Slovensko. Naposledy to jednoznačne povedal český prezident Václav Havel. „Ťažko si je predstaviť summit NATO v Prahe, na ktorom nebude pozvané Slovensko,“ povedal prezident minulý týždeň.
Odmeranejšie sa vyjadril pre Slovenský rozhlas generálny tajomník NATO George Robertson. Podľa neho aliancia nemôže v žiadnom prípade zaručiť, že Slovensko pozvánku dostane. (kos)