Ani po nečakanom rozhodnutí Federálneho rezervného systému (ktorý v USA plní funkciu centrálnej banky) sa situácia na trhu neupokojila. Euro zosilnelo dvakrát k úrovni 0,8880 USD/1 EUR, ktorú však počas dopoludnia neprekonalo. Rovnako solídnou hranicou sa javila hranica podpory na hodnote 0,8820 USD/1 EUR. Vyberanie ziskov a následné tzv. stop-loss príkazy boli hlavným motorom zosilnenia eura, a keďže tento pohyb bol príliš rýchly, nasledovala počas včerajška nevyhnutná korekcia.
Oproti japonskému jenu euro oslablo k hodnote 107,40 JPY/1 EUR, keď ešte v stredu atakovalo hranicu 108,40 JPY/1 EUR. Oproti doláru atakoval japonský jen hranicu 121,50 JPY/1 USD, ale neskôr sa vývoj zvrátil a trh sa stabilizoval okolo hodnoty 121,60 JPY/1 USD. V závere obchodného dňa začalo euro opätovne naberať na sile a pred koncom obchodného dňa atakovalo úroveň 0,8920 USD/1 EUR a oproti jenu 108,40 JPY/1 EUR.
Dolár bol pod veľkým tlakom predovšetkým pre čoraz viac sa objavujúce podozrenie, že Fed rozhoduje pod vplyvom informácií, ktoré trh zatiaľ nepozná. Podľa niektorých názorov z tohto dôvodu prikročil k ďalšiemu zníženiu sadzieb, čo už začína mať mierne panický charakter. Za necelé štyri mesiace znížila najväčšia svetová ekonomika úrokové sadzby štyrikrát, z toho dvakrát na mimoriadnych zasadnutiach Fedu. Počas nasledujúceho týždňa sa pozornosť sústredí na zasadnutie Európskej centrálnej banky. Po uplynulých dvoch zasadnutiach, na ktorých nedošlo k zmene sadzieb, sa analytici podstatne zdržanlivejšie vyjadrujú o výsledku toho budúceho.
BRANISLAV MATUŠEK
(Autor je dílerom ING Bank)