TEHERÁN, TEL AVIV. Prominentný iránsky klerik považovaný za súčasť disentu ajatolláh Husajn Ali Montazeri včera ostro kritizoval predvolebnú situáciu v krajine.
Nepáči sa mu hlavne to, že Rada strážcov vyradila z volebného boja veľký počet reformistov. „Taká masová diskvalifikácia neberie do úvahy zákony ani záujmy krajiny a má len politické pozadie,“ napísal v reformných novinách Etemad.
Montazeri mal kedysi veľké šance stať sa nasledovníkom vodcu islamskej revolúcie ajatolláha Chomejního, ale pre kritiku politickej a sociálnej situácie v krajine ho radšej poslali do domáceho väzenia.
Rada selektuje
Konzervatívna Rada strážcov vylúčila z predvolebného boja takmer dvetisíc kandidátov zo 7tisíc uchádzačov o miesto v 290člennom parlamente. V drvivej väčšine išlo o členov umiernených zoskupení, aj keď rozhodnutie rady zasiahlo aj niekoľkých prívržencov konzervatívneho prezidenta Mahmúda Ahmadínedžáda (na snímke Reuters uprostred). Rada síce do hry vrátila viac ako 800 vylúčených kandidátov, ale reformisti hovoria, že aj tak sa im nepodarí postaviť svojich ľudí do všetkých volebných okrskov. To zvyšuje šance, že zvíťazia konzervatívci. Pôvodne vylúčení kandidáti sa sťažujú, že budú mať oveľa menej času na volebnú kampaň. Analytici tiež upozorňujú, že povolenie kandidovať nedostal takmer žiadny významnejší a známejší reformista. Iránske parlamentné voľby naplánovali na 14. marca. Mali by ukázať, aká silná je pozícia prezidenta Mahmúda Ahmadínedžáda pred budúcoročnými prezidentskými voľbami. Tie posledné v roku 2005 vyhral s prísľubom zlepšiť zlú ekonomickú situáciu Iráncov a bojovať proti korupcii.
Úpadok
Životná úroveň Iráncov však počas Ahmadínedžádovej vlády klesá. Napriek tomu, že cena ropy, ktorá tvorí významnú časť iránskych príjmov, stúpa.
Čoraz viac lídrov ho kritizuje za konfrontáciu so Západom pre podozrivý nukleárny program. To spôsobilo, že Irán čelí viacerým ekonomickým sankciám.
Autor: mik