BAGDAD, TEL AVIV. Iracká polícia sa snaží dostať z ulíc Bagdadu bezdomovcov, žobrákov a opustených mentálne retardovaných či psychicky chorých ľudí. Bojí sa, aby ich al-Káida nezneužila ako samovražedných atentátnikov.
Pacienti ako teroristi
Rozhodnutie vyhľadať čo najviac takýchto ľudí a umiestniť ich do útulkov, rodín alebo do psychiatrických nemocníc padlo po tom, čo na začiatku februára dve psychicky choré ženy s bombami na telách zabili na dvoch bagdadských trhoviskách najmenej sto ľudí.
Išlo o útok s najväčším počtom obetí za posledného viac ako pol roka.
„Militantné skupiny, napríklad al-Káida, začali zneužívať týchto ľudí, aby zabíjali bezbranných, pretože ich nikto neupodozrieva,“ vyhlásil pre AP hovorca irackého ministerstva vnútra Abdul Karim Chalaf. Povedal tiež, že al-Káida láka na peniaze a jedlo aj deti a bezdomovcov.
Na to, že al-Káida mení profil svojich samovražedných útočníkov, upozornili už viacerí analytici. Posledných pár mesiacov stúpol počet samovražedných atentátničiek aj mladistvých atentátnikov.
Súvisí to s tým, že klesá ochota mužov nechať sa naverbovať do al-Káidy či iných militantných skupín, aj s tým, že ženy, deti či mentálne postihnutí nie sú takí podozriví a z náboženských či kultúrnych dôvodov ich ani toľko neprehliadajú.
AlKáida v nemocniciach
Zneužívanie zraniteľných skupín na džihád už odsúdilo aj niekoľko irackých klerikov, podľa ktorých ide o taktiku nezlučiteľnú s Koránom.
Iracká polícia aj americká armáda tiež tvrdia, že al-Káide sa podarilo infiltrovať do psychiatrických nemocníc, kde získava zdravotné záznamy psychicky chorých ľudí, ktorých potom môže manipulovať a zneužívať na atentáty.
Z depresie do džihádu
Policajti už zatkli správcu jednej z takýchto nemocníc, ktorý al-Káide údajne poskytol dokumentáciu dvoch samovražedných atentátničiek na bagdadské trhy.
Hoci podľa pôvodných informácií išlo o ženy s Downovým syndrómom, neskôr sa ukázalo, že to boli psychiatrické pacientky.
Po prepustení z nemocnice ženy, ktoré trpeli depresiami a halucináciami, vyhľadali bez vedomia ich rodín ľudia z al-Káidy a nahovorili alebo prinútili ich, aby sa z nich stali „bojovníčky“ džihádu.
Militantné skupiny začali zneužívať týchto ľudí, aby zabíjali bezbranných, pretože ich nikto neupodozrieva.
Abdul Karim Chalaf, iracké ministerstvo vnútra