BRATISLAVA. Premiér Robert Fico povedal, že nepripustí dereguláciu, čiže uvoľnenie cien v nájomných bytoch. Odmietol návrh ministerstva výstavby, ktoré chcelo, aby sa už tento rok začali ceny nájomného uvoľňovať. Proti tomu pred Úradom vlády protestovalo niekoľko desiatok nájomníkov, medzi ktorých prišla ministerka práce a sľúbila im, že sa zaručí, aby z toho zišlo.
Povedal, ale nevysvetlil
Fico je proti deregulácii. Obáva sa, že majitelia domov by pri voľnej tvorbe cien zdvihli nájomné tak, že nájomníci, medzi ktorými je aj veľa dôchodcov, by nevládali platiť a mohli by sa ocitnúť „na ulici“. Zároveň však podľa agentúry SITA povedal, že „vláda bude hľadať spôsob, ako naplniť vlastnícke práva majiteľov domov s nájomnými bytmi. Čo tým premiér myslel, zatiaľ nie je jasné.
Nedozvedeli sme sa to ani zo stanoviska tlačového odboru Úradu vlády, ktorý len zopakoval Ficove slová: „Vláda bude pri hľadaní riešenia problému zohľadňovať legitímne vlastnícke práva majiteľov príslušných nehnuteľností.“
Faktom je, že vlastníci domov už niekoľko rokov prenajímajú byty za cenu, ktorá nepokrýva ani základné náklady na údržbu a opravu domu. Nesú však ako majitelia zodpovednosť za úrazy a nehody, ktoré môže zlý stav domov privodiť.
„Súčasná právna úprava nájomného v niektorých bytových domoch je v rozpore s ústavou aj so štrasburským dohovorom,“ myslí si právnik Radoslav Procházka. Porušujú sa podľa neho vlastnícke práva majiteľov. Štát na nich prenáša zodpovednosť za sociálne odkázaných nájomníkov a nič im za to neplatí.
Väčšinu nájomných bytov vlastnia obce a mestá, časť reštituenti, ktorí ich získali späť po páde komunizmu. „Musíme hľadať riešenie, ktoré bude priechodné. Je dobré, že vláda chce pomôcť občanom, ale musí rešpektovať aj práva obcí,“ povedal šéf Združenia miest a obcí Michal Sýkora.
„Toto nie je regulácia, ale okrádanie,“ sťažuje sa vlastník jedného z takýchto domov Juraj z Bratislavy. Súčasné predpisy mu dovoľujú, aby inkasoval niečo vyše 20 korún za štvorcový meter. „Nemáme na opravu, nikto nám nezohľadňuje rastúce náklady. Vláda nás tým tlačí, aby sme hľadali cesty, ako sa nájomníkov zbaviť,“ povedal Juraj. O regulácii by sa podľa neho dalo hovoriť, keby to fungovalo ako napríklad pri určovaní cien energií, kde štát umožňuje, aby firmy v cenách pokryli náklady a primeraný zisk.
Vlani poslanci schválili, že regulácia nájomného by mala trvať do konca roka, pôvodne sa mala skončiť vlani v júli. „Problém vláda odkladá na úkor ústavou zaručených vlastníckych práv,“ povedal analytik Mesa 10 Ján Marušinec. Niektorí majitelia bytových domov zo Slovenska sa obrátili so sťažnosťami na Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu. S podobnou sťažnosťou v únii už uspela Maria Hutten-Czapska z Poľska. Právnik Procházka vidí veľmi reálne, že uspejú aj ľudia od nás. Škody pre štát odhadnúť nechcel. Majiteľ Juraj si myslí, že by sa to mohlo pohybovať v miliardách korún.
Počiatek to vidí inak
Do uzávierky sme sa nedozvedeli, čo si o premiérových názoroch myslí ministerstvo financií, ktoré má v kompetencii určovanie cien. Minister financií Ján Počiatek sa však po rokovaní vlády vyjadril, že skôr alebo neskôr sa deregulácii nevyhneme.
Sporné v súčasnej regulácii je aj to, že výška nájomného je pre celé Slovensko rovnaká. To isté nájomné ako v niektorom z malých miest na východe Slovenska platia aj nájomníci v centre Bratislavy.