e Mária Machová tvrdí, že na základe tohto materiálu by mali prednostovia okresných úradov vyzvať vedúcich príslušných odborov, aby prioritne zabezpečovali agendu súvisiacu s právnym vyrovnaním majetku štátnych podnikov.
Katastrálne úrady budú teda musieť na požiadanie prednostov okresných úradov prioritne rozhodnúť o návrhoch na vklad práva do katastra nehnuteľností, vybaviť podania na vykonanie záznamu do katastra nehnuteľností, overiť geometrické plány a poskytovať údaje z katastrálneho operátu zo zbierky listín pre štátne podniky, ktoré budú transformované.
Odbory životného prostredia budú musieť privatizovaným štátnym podnikom prednostne overiť dokumentáciu nahradzujúcu kolaudačné rozhodnutia pre majetok štátu.
Pozemkové a poľnohospodárske odbory a odbory lesného hospodárstva budú prednostne vydávať rozhodnutia o vyňatí pozemkov z poľnohospodárskeho pôdneho a lesného fondu pre privatizované podniky.
Dôvodom týchto opatrení je potreba zdokladovať štátny majetok na privatizačné projekty. Nevyrovnaný majetok trápi predovšetkým elektroenergetické firmy a týka sa trafostaníc a výmenníkových staníc. Rozvodné energetické závody disponujú takýmto nevyrovnaným majetkom v celkovej nominálnej hodnote presahujúcej 190 miliónov korún. „Podotýkame, že táto hodnota je oveľa nižšia ako skutočná, keďže podnik v čase preberania tieto nehnuteľnosti zaraďoval s nulovou účtovnou hodnotou,“ uvádza sa uznesení vlády.
V prípade vodární sa vynára podobný problém s technologickými stavbami, ktoré sú súčasťou inžinierskych sietí. Vodárne zatiaľ hodnotu nevyrovnaného majetku neuvádzajú, ale podľa prezentácie budú obdobným problémom regulačné a meracia stanice.
TOMÁŠ VELECKÝ