BRATISLAVA - Na budúci týždeň by sa na rokovanie vlády mal dostať návrh rezortu financií na zvýšenie daní z nehnuteľností. Ak by takýto krok parlament schválil, príjmy rozpočtov a obcí by sa podľa odhadu ministerstva zvýšili v porovnaní s rokom 1999 o 1,6 miliardy korún. Odborná verejnosť má však proti takémuto kroku vážne výhrady. „Návrh zvýšiť sadzbu dane z nehnuteľností o 100 až 150 percent je nesystémovým krokom, ktorého výsledkom bude iba ďalšie zvýšenie celkového daňového zaťaženia občanov,“ tvrdí Martin Chren zo Združenia daňových poplatníkov Slovenska (ZDPS).
Zvýšením dane z nehnuteľnosti chce štát zvýšiť príjmy miestnych rozpočtov, ktoré trpia deficitmi a sú zaťažené dlhmi. „Ministerstvo financií sa takisto snaží nahradiť výpadok spôsobený zrušením inej majetkovej dane - dane z dedičstva pre najbližších príbuzných. Zachraňovať finančné hospodárenie miest však nemožno na úkor zvyšovania už aj tak vysokého daňového bremena obyvateľov. Zvýšenie dane z nehnuteľnosti pritom zasiahne všetky príjmové skupiny ľudí vlastniacich nehnuteľnosti,“ zdôraznil Chren. Celkové daňové a odvodové zaťaženie na Slovensku v súčasnosti presahuje 46 percent.
Hoci ZDPS aj rezort financií podporujú posilnenie významu majetkových daní v celkovom daňovom zaťažení, ich názory na realizáciu tohto kroku sa diametrálne odlišujú. „Zvýšenie daní na miestnej úrovni nie je spojené so súčasným znížením celoštátnych daní. Navrhovaná zmena je účelová,“ varuje Chren. Zvýšenie dane z nehnuteľnosti je podľa neho aj v rozpore so základným princípom pripravovanej reformy daní - presunom daňového zaťaženia obyvateľstva z priamych na nepriame a majetkové dane, pretože sľubované zníženie priamych daní sa nekoná. „V záujme daňových poplatníkov by sa malo ministerstvo financií snažiť zvyšovať miestne dane len za súčasného zníženia centrálne spravovaných daní a presunu daňových kompetencií na samosprávy tak, aby sa celkové daňové zaťaženie znižovalo alebo prinajmenšom zostalo na nezmenenej úrovni,“ dodal Chren.
MICHAL NALEVANKO