Juhoafrická republika môže dovážať lacné lieky proti AIDS

PRETÓRIA - Medzinárodné farmaceutické firmy včera upustili od svojho zámeru zabrániť súdnou cestou Juhoafrickej republike v dovoze lacných imitácií patentovaných liekov proti AIDS. Všetkých 39 firiem stiahlo svoj protest proti zákonu o liekoch. Juhoafrick


Obyvatelia juhoafrickej Pretórie prišli pred budovu najvyššieho súdu vyjadriť svoju radosť po tom, čo sa medzinárodné farmaceutické firmy dohodli s vládou a upustili od súdneho procesu, ktorým mali pred súdom brániť svoje výsadné právo na dovoz liekov proti syndrómu získaného zlyhania imunity (AIDS) do krajiny. FOTO - ČTK/AP



á republika zase potvrdila, že sa bude riadiť medzinárodnými právnymi normami a o podobe nových zákonov sa poradí s výrobcami liekov a s verejnosťou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Chudobný juh sa vzbúril

SkryťVypnúť reklamu

Predstavitelia Big Pharma, ako najväčšie farmaceutické firmy nazvali médiá, pôvodne argumentovali dvadsiatimi rokmi laboratórneho výskumu vírusu HIV a niekoľkými miliardami USD vynaloženými na jeho financovanie. Odmietali sa vzdať týchto investícii v prospech patentových pirátov.

Ich tvrdenie, že potrebujú peniaze na financovanie budúceho výskumu, v Afrike oživilo staronovú diskusiu o bohatom severe a chudobnom juhu. Jej súčasťou zostáva fakt, že z doteraz zdokumentovaných 13 miliónov obetí AIDS pochádzalo až 11 miliónov zo subsaharskej Afriky a zo súčasných 40 miliónov nakazených je odtiaľ až 32 miliónov. Afrika si podľa humanitárnych organizácií s epidémiou neporadí bez západnej pomoci.

Africké argumenty negatívne potvrdili aj trendy vo farmaceutickom priemysle. Šéf najväčšieho svetového koncernu GlaxoSmithKline (GSK) Jean-Pierre Garnier v rozhovore pre Newsweek priznal, že až osemdesiat percent výrobkov jeho firmy je určených dvadsiatim percentám svetovej populácie. Len jedno percento liekov z dielní GSK sa dostane do Afriky.

SkryťVypnúť reklamu

Napriek tomu tento kontinent vzhľadom na najrozšírenejší výskyt HIV zostáva najväčším trhom pre retrovirálne lieky. Ak ide len o jedno percento zisku, argumentovali aktivisti pred pretórijským súdom, farmaceutické spoločnosti by sa ho mohli štedro vzdať. Podľa Garniera im v tom bráni precedens, ktorý by z obchádzania patentov v Afrike inde vo svete vytvoril neželanú prax.

Lacné pirátske lieky

Napríklad celoročná dávka patentovaného „kokteilu“ liekov Flucanazol, Nevirapin a Combivir, ktorý AIDS na Západe pomaly transformuje zo smrteľnej choroby na chronické ochorenie, stojí zhruba päťtisíc USD. Patentované lieky zostávajú nedostupné aj po eufórii z mája minulého roku, keď päť farmaceutických spoločností z iniciatívy OSN znížilo ceny pre afrických pacientov v priemere o päťdesiat percent.

SkryťVypnúť reklamu

Krajiny ako Thajsko, Brazília a India, známe pirátskou výrobou retrovirálnych liekov, takýto kokteil ponúkajú za štvrtinu jeho západnej ceny. Navyše ich tarify, ako dokazuje indická firma Cipla, s rastúcim odbytom klesajú. K stálym odberateľom patrí Pobrežie Slonoviny, Senegal, Rwanda a Uganda, ktoré dovážajú pirátske lieky bez starostí o patenty a intelektuálne vlastníctvo.

Južná Afrika doteraz pirátske lieky nedovážala. Podľa vlastného vyjadrenia sa účasťou v súdnom spore s Big Pharma rozhodla hrať podľa západných pravidiel. Zaviazal ju k tomu nielen jej podpis pod Dohodou o patentoch a intelektuálnom vlastníctve Svetovej obchodnej organizácie (WTO), ale najmä túžba pritiahnuť zahraničné investície.

Predstavitelia Big Pharma nepriamo potvrdili, že kompromisu predchádzali tlaky médií a verejnej mienky.

SkryťVypnúť reklamu

PRE SME - ROMAN LIPTÁK

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 592
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 315
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 715
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 127
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 343
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 904
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 873
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 384
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu