
Rímskokatolícke mníšky - 42-ročná sestra Gertrude (vľravo) a 36-ročná sestra Kisito sú obvinené, že sa podieľali na masakrách proti Tutsiom v Rwande. FOTO - REUTERS
vaných hutuovských milíciami v reakcii na zostrelenie lietadla s rwandským a burundským prezidentom 6. apríla 1994. V rwandských väzniciach je stotisíc údajných páchateľov, no väčšina hlavných vinníkov unikla trestu.
Rwanda už obvinila 2133 osôb a potvrdenie viny automaticky znamená trest smrti. Padlo už približne štyristo rozsudkov, v skutočnosti sú však len novou kapitolou vzájomnej etnickej nevraživosti. Oveľa pomalšie pracuje tribunál OSN v Tanzánii - zatiaľ obvinil 44 a odsúdil 7 osôb.
Jednotky OSN sa stiahli z Rwandy na začiatku vraždenia. Belgicko, ktoré malo v kontingente OSN svojich vojakov, sa čiastočne zhostilo zodpovednosti. Premiér Guy Verhofstadt sa v Kigali ospravedlnil, že Brusel ponechal svoju bývalú kolóniu jej osudu.
Belgicko samo súdi štyri osoby, medzi nimi dve mníšky, ktoré našli po úteku z Rwandy útočisko v benediktínskom kláštore v Maredrete v belgických Ardenách. Zákon totiž umožňuje súdiť za genocídu aj zahraničných občanov. Všetky paradoxy starších i novších dejín sa teraz pretínajú v Paláci spravodlivosti v Bruseli. Palác dal postaviť kráľ Leopold II., ktorý sa v 19. storočí sám dopustil genocídy na obyvateľoch Konga.
Dve sestry z benediktínskeho kláštora neďaleko mesta Butare - Consolata Mukangangová, alebo sestra Gertrúda, a Julienne Mukabuterová, známa ako sestra Kisito - sa podľa svedkov priamo podieľali na masakrách. Sestra Kisito údajne dodala vrahom kanistry s horľavinou, aby mohli zapáliť garáž, skrýšu sedemsto ľudí.
Ich vinu potvrdzuje svedectvo hutuovského veliteľa, ktorý skončil v rwandskom väzení. „Tieto dve sestry s nami spolupracovali vo všetkom, čo sme urobili. Rovnako ako my nenávideli Tutsiov. Nič som neurobil bez toho, aby som to predtým s nimi nekonzultoval. Vydali nám do rúk nevinných ľudí bez toho, aby sa im niekto vyhrážal,“ cituje britský Guardian Emmanuela Rekerahu.
„Pre nás sú nevinné. Obvinenia sú falošné,“ povedala istá mníška z belgického kláštora. Katolícka cirkev v Rwande dlhé roky stála na strane Tutsiov, ale v posledných desaťročiach sa priklonila na opačnú stranu. V Rwande čelia obvineniam aj ďalší členovia kléru, medzi nimi biskup Augustin Misago, ktorý je v prvej kategórii obvinených medzi organizátormi masakier.
KLAUDIA LÁSZLÓOVÁ